Dug 1,1 milijardu KM

Stanje u zdravstvenom i mirovinskom sustavu u RS-u alarmantno

Gospodarstvo / Flash | 07. 08. 2017. u 11:55 D.L.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predstavnici opozicijskih stranaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske podnijeli su u ponedjeljak drugu interpelaciju, koja se odnosi na stanje u zdravstvenom i mirovinskom sustavu RS-a.

Zastupnik PDP-a Milan Švraka rekao je da interpelacija sadrži 12 pitanja, na koju opozicija očekuje odgovor Vlade RS u roku od dva mjeseca.

''Ako Vlada ne dostavi odgovor u predviđenom roku, onda ta pitanja idu na dnevni red sjednice Narodne skupštine RS'', kazao je Švraka na konferenciji za novinare.

Upozorio je da je stanje u zdravstvenom i mirovinskom sustavu RS alarmantno, navodeći da Fond zdravstvenog osiguranja ima dug od 450 milijuna KM, a da zdravstvene ustanove u RS-u duguju oko 700 milijuna KM, odnosno da ukupan dug u zdravstvu RS.a iznosi 1,1 milijardu KM.

''Ovo je alarm za uzbunu, narušen je susutav financija RS-a, a najveći dužnici su upravo Vlada i javna poduzeća. Vlada RS-a ruši sustav zdravstvenog i mirovinskog osiguranja'', istaknuo je Švraka.

Po njegovim riječima, o takvom stanju se što prije treba zauzeti stav i dobiti odgovori.

Zastupnik SDS-a Nedeljko Glamočak je rekao da je stanje u zdravstvu RS-a ''krajnje rizično'', ali da je još lošije stanje u mirovinskom sustavu RS-a, ističući da reforma tog sustava nije dala nikakve rezultate i da je čak pogoršala položaj određenih kategorija, poput demobiliziranih boraca, kojih je oko 40.000 ostalo bez boračkih dodataka.

''Nadamo se da će ova pitanja biti stavljena na dnevni red Narodne skupštine RS. Vlada RS-a mora podnijeti teret odgovorosti'', ocijenio je Glamočak.

Zastupnik NDP-a Krsto Jandrić kazao je da je odgovor na sva pitanja iz interpelacije "javašluk, neodgovornost i bezakonje, kao i loša kadrovska politika".

Komentirajući stav predsjednika RS-a Milorada Dodika koji minimizira podnošenje interpelacije, predstavnici opozicije su naveli da po poslovniku rada Narodne skupštine iterpelacija mora biti stavljena na dnevni red skupštinskog zasjedanja, ali da ne isključuju mogućnost da aktualna vlast prekrši poslovnik i izbjegne da interpelacija bude stavljena na dnevni red parlamenta RS-a.

Kopirati
Drag cursor here to close