Prebacivanje fokusa
Što znači Sporazum za rast i zapošljavanje?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prvi u nizu događaja koji se odvijaju diljem zemlje pod nazivom "Šta znači Sporazum za rast i zapošljavanje?", održan je u Tomislavgradu 5., a drugi u Čapljini 6. svibnja.
Ova inicijativa Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH proistekla je iz Sporazuma za rast i zapošljavanje, koji je objavljen u srpnju 2014. godine. Sporazum poziva na izradu reformskog programa za Bosnu i Hercegovinu prema zaključcima Vijeća Europske unije iz prosinca 2014. godine.
Kroz niz jednodnevnih događaja i promotivnih aktivnosti, pažnja je usmjerena na najpotrebnije reforme i mogućnosti za sve skupine bh. društva. Svaki događaj uključuje: razgovore s građanima u prijepodnevnim satima, te mini sajam zapošljavanja i karijera u popodnevnim satima
Više od 250 sudionika uključujući i predstavnike lokalnih organizacija civilnog društva, poslovne zajednice, udruženja interesnih grupa, zaposlenih i nezaposlenih osoba, zajedno sa srednjoškolcima nazočilo je događajima, sudjelujući u javnim raspravama i istražilo mogućnosti zapošljavanja i karijera predstavljenih na mini sajmovima zapošljavanja i karijera u Tomislavgradu i Čapljini, tijekom kojih je ponuđeno oko 80 otvorenih radnih mjesta iz tih područja.
"Sporazum za rast i zapošljavanje je inicijativa EU koja pomaže građanima BiH da prebace fokus s politike na hitna ekonomska pitanja. Međutim, da bi se postigle stvarne socijalne i ekonomske reforme, proces mora biti sveobuhvatan, jer će mjere Sporazuma naići će na otpor onih koji imaju koristi od sadašnjeg sistema i ponuditi mogućnosti onima koji su trenutno isključeni." istakao je Anto Domazet, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i učesnik javne rasprave.
Mladi ljudi, koji su aktivno učestvovali u diskusiji, naglasili su osjećaj beznađa koji stvara nedostatak mogućnosti za zapošljavanje, ali se nekolicina osvrnula i na mogućnost pokretanja vlastitog biznisa. "Kada sam došao na ovaj događaj bio sam skeptičan, ali ove prezentacije i savjeti su mi otvorili oči i omogućili da sagledam prilike u vlastitoj sredini i zemlji“, rekao je Drago Tomić, učenik Srednje stručne škole u Tomislavgradu.
Učenici su naglasili da je ovo bio prvi događaj ove vrste u njihovoj zajednici koji ih je potaknuo da razmišljaju o svojim perspektivama, da potraže opcije za ostanak u BiH a ne samo da planiraju odlazak u inostranstvo.
Sudionici su također iskoristili priliku da razgovaraju o svojim poslovnim idejama i planovima s panelistima, kao i o temama kao što su pokretanje biznisa, prekvalifikacija i situacija na tržištu rada u cjelini. Predstavnici poslovne zajednice su ukazali na probleme visokih socijalnih doprinosa, nedovoljne podrške vlade, slabe tržišne potražnje, visokih kamatnih stopa i nekonkurentnog poslovnog okruženja.
Događaje su podržali predstavnici zemalja članica Europske unije u Bosni i Hercegovini. Šef Diplomatskog ureda Veleposlanstva Belgije u BiH, Jean-Pierre Biebuyck napomenuo je da su reforme neophodne kako bi ekonomija u BiH ponovo zabilježila rast i kako bi svi građani, a posebno mladi ljudi i oni koji ulaze na tržište rada dobili socijalnu i ekonomsku podršku, priopćeno je iz Ureda za odnose s medijima Delegacije EU u BiH.