BiH
Tekstilna industrija zapošljava, izvozi i otvara nove pogone
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Industrija tekstila, obuće i kože u BiH ima dugu tradiciju i iskustvo, a zbog potreba kupaca pojedine bh. kompanije proširuju i otvaraju nove pogone, kao što su kompanija “Fortitudo” u Travniku i „Alma Ras“ u Visokom i zapošljavaju nove radnike, izjavio je za Fenu generalni tajnik Udruženja tekstila, obuće i kože (UTOK) BiH Amir Međić.
Upravni odbor Udruženja tekstila, obuće i kože BiH danas je na sastanku u Sarajevu analizirao aktualnu situaciju u ovoj branši s oosvrtomna nova zakonska rješenja i druga pitanja bitna za poslovanje i razvoj.
Međić je kazao da su zajedno s menadžerima i vlasnicima tvrtki čiji se biznis zasniva na proizvodnji i preradi tekstila, kože i obuće analizirali tri zakona - Zakon o doprinosima, Zakon o radu i Zakon o porezu na dobit.
''Data je podrška rješenjima iz zakona uz konstataciju da je potrebno, kada je riječ o Zakonu o doprinosima, odnosno njegovim izmjenama, precizno definirati njegove odredbe da ne bi bilo dilema u primjeni tog zakona'', kazao je Međić.
Što se tiče predloženih izmjena Zakona o porezu na dobit, kako je dodao Međić, potrebno je da se obavezno zadrži stimulacija za izvoz koji je najkvalitetniji dio poslovanja, jer se putem izvoza stvara mogućnost za nova ulaganja, razvoj i jača povjerenje kupaca.
''Podržavamo reformski put Vlade FBiH i smatramo da reforme nemaju alternative', dodao je Međić.
U ovoj branši, kako je kazao, treba održati ambijent i status tvrtki da mogu opstati na tržištu jer zapošljavaju veliki broj radnika. U BiH je u ovoj branši zaposleno 40.000 tisuća radnika, dok ih je na nivou Federacije BiH više od 22.000.
UTOK je danas upriličio i međunarodni kućni sajam strojeva i opreme za tekstil, obuću i kožu na kojem su se predstavili najveći svjetski proizvođači strojeva i opreme iz Japana, Francuske, Španjolskoj, Njemačke i još nekih država. Njihovi stručnjaci su održali predavanja i radionice o dostignućima u ovoj oblasti.