Sunce sija

Tri godine borbe s papirima za prvu solarnu elektranu u Tomislavgradu

Gospodarstvo / Flash | 13. 01. 2016. u 12:19 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tvrtka PTP Šola u vlasništvu Gorana i Dražene Šola je pionir je u proizvodnji električne energije iz sunčeve svjetlosti u duvanjskome kraju.

Naime, utorak je na krovištu skladišta PTP-a Šola d.o.o. u Tomislavgradu postavljena solarna (fotonaponska) elektrana snage 23 kW.

''Od ideje do realizacije ovoga projekta prošlo je nešto manje od tri godine. Velike poteškoće imali smo zbog neuređenoga zakonodavstva i pribavljanja dokumentacije što je išlo dosta sporo, no na kraju smo ipak uspjeli'', rekao je za portal TomislavCity vlasnik tvrtke Goran Šola.

Vrijednost spomenute investicije je oko 80 tisuća KM. Riječ je o kreditnome zaduženju uz povoljnu kamatnu stopu. Ova duvanjska tvrtka će proizvedenu električnu energiju prodavati JP Elektroprivredi HZ HB, a investicija bi se trebala isplatiti za šest godina.

Montažu i instaliranje opreme izveli su djelatnici mostarskoga poduzeća Energija – M d.o.o. .

''U ovoj godini želimo izgraditi i vlastitu elektranu na području Mostara, snage 60 kW, a za to su već pripremljena sredstva. Idući korak je i proizvodnja fotonaponskih panela - jedna mini tvornica kapaciteta 6 tisuća komada godišnje u jednoj smjeni'', kaže Slađan Marinović, vlasnik te tvrtke.

Marinović, također naglašava nedostatak osjećaja države za ovaj posao i ogromnu birokraciju.

''Poticaji više nisu problem, ali je i dalje veliki problem neujednačena birokracija koja se razlikuje u svim općinama i županijama što uvelike usporava posao i povećava troškove investicije i povrat ulaganja. Iz toga razloga je više zainteresiranih odustalo od ovoga posla iako je posve jasno da zelena energija ima budućnost, i u Hercegovini, za razliku od termoelektrana, ima potencijala'', rekao je i dodao kako ima više od 20 elektrana puštenih u rad, a proizvođača bi bilo i više kada država iz godine u godinu ne bi povećavala namete i birokratsku proceduru.

''Misle da potiču povlaštenu cijenu, no to se vremenom izgubi u traženju dokumentacije. Stoga, pozivam mjerodavne da proceduru za ishođenje dozvola svedu na minimum, onda će se dobiti dovoljan broj proizvođača, a otvorit će se i radna mjesta u usluzi, montaži, trgovini i proizvodnji. Na kraju krajeva nećemo uvoziti el. energiju, svaki proizvedeni kwh ostat će u državi, što u konačnici znači i jeftiniju struju za potrošače'', rekao je.

Kopirati
Drag cursor here to close