CIN
Tužiteljstvo istražuje poslovanje ''Moje Klinike''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kantonalno tužiteljstvo provjerava poslovanje privatne zdravstvene ustanove „Moja Klinika“, javne ustanove Opća bolnica „Prim. Dr. Abdulah Nakaš“ i Medicinskog fakulteta u Sarajevu, piše Centar za istraživačko novinarstvo.
Tužiteljstvo je pokrenulo istragu nakon što je CIN objavio istraživačke priče o ugovoru za vršenje patohistoloških analiza, koji je Opća bolnica sklopila sa privatnom klinikom dr. Emira Talirevića.
Istraživanje CIN-a pokazalo je da je Opća bolnica, nakon imenovanja Sebije Izetbegović za direktoricu, prestala raditi patohistološke analize. Taj posao je povjeren privatnoj poliklinici dr. Talirevića, dobrog poznanika direktorice, po skoro tri puta višoj cijeni – za oko 550 tisuća maraka godišnje.
U to vrijeme Opća bolnica je sa „Mojom Klinikom“ potpisala i ugovor o najmu 754,5 kvadrata. Prostor je trebalo obnoviti pa su Opća bolnica i „Moja Klinika“ dogovorile da to urade zajedno. Bolnica je uložila skoro 63.000 KM. U dokumentaciji koja je dostavljena CIN-u nije naveden iznos koji je uložila „Moja Klinika“.
Kantonalno Tužiteljstvo trenutno „prikuplja dokumentaciju i provjerava iznesene informacije oko zakupa poslovnog prostora, te vršenja patohistoloških usluga i drugo“, priopćeno je CIN-u.
Patologijom, koja uključuje i patohistološke usluge, do 2010. godine mogle su se baviti isključivo javne zdravstvene ustanove. Kadar i opremu za patohistološke analize u Sarajevu imali su Klinički centar, Medicinski fakultet i Opća bolnica.
Institut za patologiju Medicinskog fakulteta je radio patohistološke analize za Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) do 2005. godine, kada je ova institucija počela samostalno raditi te poslove.
Izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) iz 2010. godine privatne klinike su dobile dozvolu za bavljenje patohistologijom. Nedugo potom „Moja Klinika“ je registrirala ovu djelatnost.
Prvi ugovor za patohistološke usluge „Moja Klinika“ je sklopila sa KCUS-om u vrijeme kada je njime rukovodio Faris Gavrankapetanović.
Talirević kaže da za ovaj posao nije raspisivan poziv te da je to bio pilot-projekt, vrijedan svega 6.000 KM. Projekt nije razvijen u potpunosti jer je Gavrankapetanović napustio KCUS, a nova uprava nije produžila ugovor.
Kada je Gavrankapetanović došao na čelu Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo raspisan je javni poziv za financiranje usluga patohistoloških analiza, na koji su se mogle javiti samo privatne zdravstvene ustanove. Talirevićeva poliklinika je bila jedina privatna zdravstvena ustanova koja je tada imala registriranu Patohistologiju u Sarajevskom kantonu.
Budući da nije imao konkurencije, Talirević je tijekom 2012. i 2013. godine bez problema pobjeđivao na natječajima Zavoda za usluge patohistologije. Za tri godine pružanja usluga patohistologije „Moja Klinika“ je od Zavoda naplatila skoro 1,8 milijuna KM, pri čemu je pojedine usluge naplaćivala jeftinije nego Općoj bolnici.
Talirević je za CIN rekao da se njegove cijene mijenjaju u ovisno od toga s kojom ustanovom ugovara posao, koliki je ugovor i koje vrste patologije je potrebno uraditi.