Intera
U Mostaru predstavljanje Studije izvodivosti za uporabu biomase u cilju korištenja drvnog otpada
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Razvojna agencija za Hercegovinu – REDAH u ponedjeljak, 17. studenoga, s početkom u 13.30 sati u prostorijama Tehnološkog parka Intera u Mostaru, predstavit će Studiju izvodljivosti za uporabe biomase u svrhu korištenja drvnog otpada za potrebe predstavnika drvnog klastera Hercegovine.
Glavni je cilj ove aktivnosti podržati drvni klaster za upotrebu drvnog otpada, biomase, te kreirati Studiju izvodljivosti uporabe biomase.
U tom pravcu, očekivani su sljedeći rezultati - izrada studije koja će analizirati postojeće drvoprerađivačke tvrtke ili druge kategorije tvrtki čiji proizvodni procesi stvaraju čvrsti drvni otpad -biomasu, što ih povezuje u mrežu potencijalnih regionalnih dobavljača, te ispitivanje pouzdanosti i dugoročnog kapaciteta (10 godina) opskrbe biomasom.
Rezultati studije će uključivati procjenu godišnje količine čvrstog drvnog otpada - biomase prema vrstama, energetskom potencijalu, načinima prikupljanja i obrade i procjenu tržišne cijene. Temeljem provedene analize prikupljenih podataka dat će se prijedlozi za korištenje biomase, a koji donose najveće ekonomske i društvene koristi (primjerice grijanje, kogeneracija, energana, peleti).
Zadatak ove studije je procijeniti potencijal biomase u području Hercegovačko-neretvanske županije, kao i potencijal biomase koji je dostupan od strane najvećih tvrtki za preradu drva u području Hercegovine.
U okviru Studije izvodljivosti potrebno je obaviti kvantificiranje strukture čvrstog drvnog otpada - biomase koja se može koristiti u energetske svrhe.
Kroz Studiju je urađena detaljna analiza postojećih drvoprerađivačkih tvrtki na području Hercegovine, ali i šire, te gospodarskih društava koja se bave upravljanjem šumskim područjima u regiji Hercegovine, ali i na području FBiH. Studija je prepoznata kao potrebna te je rađena u okviru projekta Collaborative platform to support research and technology transfer – NEXT, sufinanciranog unutar drugog natječaja Programa IPA Jadranska prekogranična suradnja (2007-2013).
Inače, NEXT, projekt koji je financiran kroz ETC program CBC IPA Adriatic (2007-2013), uključuje 11 partnera. Nositelj projekta je regija Marche, a partneri u projektu su: regija Puglia, grad Šibenik, IDA d.o.o., Gospodarska komora Crne Gore, Sveučilište Donja Gorica Crna Gora, Regionalno vijeće Skadar- Albanija, Fakultet agronomije i prehrambene tehnologije Mostar, Asocijacija za ekonomski razvoj REDAH, REDASP - Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Zaklada za razvoj-Albanija i dvije suradničke organizacije - Agencija za razvoj planinskog područja – Albanija i Talijanska nacionalna agencija za strana ulaganja i gospodarski razvoj – INVITALIJA S.p.A., smještena u 6 različitih zemalja (Italija, Albanija, Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora).
Cilj je NEXT projekta postaviti platformu koja se može dijeliti među akterima u Jadranskoj regiji, u svrhu integriranja snage prisutne na regionalnoj razini te poticanja suradnje, s naglaskom na gospodarskim rezultatima.
Platforma će pružati i online i offline usluge, ciljajući na lokalne vlasti i institucije, interesne skupine kao što su sveučilišta, istraživačkih centri, centri za transfer tehnologija, mala i srednja poduzeća, te ulagače, priopćeno je iz REDAH-a.