Pozitivna priča

Udruženje Orhideja: Hercegovke koje prkose sivilu i nebrizi države

Gospodarstvo / Flash | 07. 02. 2015. u 19:33 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Minva Hasić zajedno sa svojim udruženjem žena ''Orhideja'' iz Stoca, koristeći prirodne potencijale svoga kraja, upornost i rad članova udruženja, prkosi sivoj svakodnevnici BiH. Proizvodnjom domaćih proizvoda, te uslugama koje pruža ovo udruženje pokušava poboljšati ekonomsku sliku Stoca, grada velike povijesti i kulture kojeg muči problem nezaposlenosti.

''Udruženje ''Orhideja'' osnovano je prije deset godina s ciljem da na području Stoca okupi i afirmira žene. Kroz neformalne edukacije radili smo na poboljšanju vještina žena i mladih, kroz tečajeve stranih jezika, rada na računalu, izrade suvenira od prirodnih materijala, izradu biznis planova i istraživanja tržišta pa do uspostavljanja zakona o ravnopravnosti spolova, rada gender komisije'', rekla je Minva Hasić predsjednica udruženja ''Orhideja'', ujedno i povratnica u Stolac za Bljesak.info.

Prošle godine udruženje ''Orhideja'' je završilo projekt YES EQUALITY kojeg su radili u osnovnim i srednjim školama u Stocu i Berkovićima. To je projekt koji je podržala Europska komisija, a tema je bila borba protiv diskriminacije nad djevojkama i ženama. Kroz inovativan pristup radili su s više od 500 djece u spomenutim školama ''Dane crtanja i video radionice'' na spomenute teme. Projekt je imao tri zajedničke izložbe svih škola i po prvi put su se sastali predstavnici tri škole u gradskom muzeju grada Stoca.

Još jedan od projekata koji su skoro završili je s organizacijom CPCD uspostava gender komisije u općini Stolac kroz koji su javnim zagovaranjem željeli uspostaviti komisiju za ravnopravnost spolova. Projekt je imao akcije javnog zagovaranja, sastanaka te peticije građana za uspostavljanjem ove komisije koja je od velikog značaja za žene grada Stoca. Još uvijek čekamo na odluku Općinskog vIjeća koje treba usvojiti ovaj prijedlog za uspostavu komisije.

Kroz razne projekte udruženje, koje broji 160 članova, pomoglo je mnoge žene da se osposobe i započnu neke od poslova kojima su prehranjivale svoje obitelji. Također, radili su mnogo na projektima u zajednici kao što su sudjelovanje u izradama raznih strategija do akcija čišćenja grada preko popravka igrališta za djecu, pa do rekonstrukcije sportske dvorane grada Stoca.

Sarma u vinovoj lozi i tradicionalni hercegovački peksimeti

U sklopu udruženja ''Orhideja'' djeluje i Zadruga Hercegovka koja trenutno ima dvoje zaposlenih i osnovana je 2007. godine kao poslovna jedinica udruženja. Preko zadruge, ''Orhideja'' proizvodi i prodaje voće i povrće uzgojeno na području stolačke općine.

''Mi otkupljujemo sirovinu tj.voće i povrće od naših članova, prerađujemo ga, pakujemo i šaljemo u prodaju. Trenutno imamo oko 20 proizvoda kojih plasiramo na tržište. To su džemovi od lokalnog autohtonog voća, na primjer breskve i lavande, jabuka, cimeta, suhog voća, pekmezi i kandirano voće te od povrća ajvari, marinirani bijeli luk, suhe rajčice u maslinovom ulju i slično. Proizvode plasiramo na lokalno tržište u male trgovine specijalizirane za ove proizvode u Čapljini, Mostaru, Sarajevu i Bosanskoj Gradišci'', rekla je Minva.

Udruga je pokrenula i usluge cateringa kojima žele svim stranicama koji dolaze u grad na rijeci Bregavi pružiti pravi okus domaće hrane.

U širokoj ponudi, nude i tradicionalne hercegovačke peksimete, uštipke, pite, sarme u vinovoj lozi, ali i hercegovačku platu suhomesnatih proizvoda.

''U sklopu udruženja izgradili smo hostel koji ima 17 kreveta koji pomaže u ostvarivanju prihoda za naše aktivnosti. Hostel je trenutno jedini smještajni kapacitet u Stocu i gosti su nam većinom stranci koji posjećuju našu organizaciju i organiziraju različite ljetne kampove u gradu na Bregavi'', ispričala je za Bljesak.info Minva.

Hercegovke: Jake i marljive žene

Unatoč brojnim projektima koje realiziraju, udruženje ''Orhideja'' nema stalno uposlenih. Najčešće su u projekte uključene članice koje nemaju stalno zaposlenje, kao ni stalni izvor primanja. Ovisno o projektima koje provode godišnje privremeno na ugovore ipak zaposle do deset osoba.

Dugoročno funkcioniranje ove udruge pokazuje da su žene iz Stoca, a i cijele Hercegovine sposobne i marljive, te da bi uz više mogućnosti mogle ekonomski ojačati cijelu Hercegovinu koristeći samo domaću proizvodnju i ljepote ovog kraja.

''Naše udruženje većinom radi na ekonomskim projektima, pa smo po tome specifične i različite od drugih udruženja jer nam je oduvijek bio cilj ojačati ekonomiju, jer mislimo da je to pokretač svih drugih procesa kako u našem gradu tako I u cijeloj državi'', rekla je Minva.

Istaknula je kako su žene Hercegovine jake, izdržljive, uporne marljive i brižne, te da su sve žene jače kada se ujedine i imaju zajednički cilj.

Kopirati
Drag cursor here to close