moguća suradnja
Ukidanje sankcija Iranu šansa za bh. gospodarstvo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ukidanje sankcija Iranu i otvaranje ove zemlje za strane firme, predstavlja veliku šansu za gospodarstvo BiH, koja ima potencijala da snažnije nastupi na tom tržištu, koje broji oko 80 milijuna ljudi, smatraju predstavnici domaćih gospodarskih komora.
Naime, većina zemalja regije i Europe već je krenula u "napad" na ovo veliko tržište, koje je bilo pod višegodišnjim ekonomskim i financijskim sankcijama Europske unije i SAD, a koje su ukinute početkom ove godine. Tako Iran nakon višegodišnje izolacije ima potrebu obnoviti svoje strojeve zatim proizvodnju vozila, industriju građevinskog materijala, upravljanje vodama, otpadom, ali i energetski i zdravstveni sektor.
Interes za uvozom
- automobilska industrija
-strojna industrija
- prehrambena industrija
- ambalažna i papirna industrija
Također, u ovoj zemlji postoji interes i za uvozom prehrambenih proizvoda, gdje bi BiH u nekim segmentima mogla pronaći svoju šansu za izvoz. Ne treba zaboraviti i da je za vrijeme bivše Jugoslavije mnogo kompanija s ovih prostora, poput "Energoinvesta", uspješno nastupalo na iranskom tržištu, pa bi to, prema mišljenju ekonomskih stručnjaka, mogao biti model i za sadašnje djelovanje. Naravno sada bi trebalo pokušati ponovo uspostaviti te kontakte, ali ponuditi i nešto novo ovom tržištu.
Inače, podaci Vanjskotrgovinske komore (STK) BiH pokazuju da je obujam vanjskotrgovinske razmjene BiH s Iranom relativno skroman i u razdoblju od 2010. do 2014. godine iznosio je 153,1 milijun KM, od čega je uvoz u BiH iznosio 3,4 milijuna, a izvoz BiH u Iran 149,7 milijuna maraka.
Tako su se u prošloj i pretprošloj godini u Iran najviše izvozili električna oprema za paljenje i pokretanje motora, valjački stanovi i pruge za metale, zatim pumpe za tečnosti, kraft - papir i karton, vučna vozila i drugo. S druge strane, najznačajniji proizvodi u uvozu iz Irana bili su datule, smokve, ananas, avokado, guava, mango, grožđe, preparati za brijanje i ostalo.
Šansa za BiH
Ahmet Egrlić, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, rekao je da BiH svoju šansu za izvoz u Iran svakako može tražiti u metalnom sektoru, odnosno automobilskoj i strojnoj industriji, koji je tradicionalno najznačajniji sektor u BiH i čini oko 35 posto bh. izvoza.
"Također, postoji značajna potreba za uvozom prehrambenih proizvoda (posebno ulja i šećera) u Iran, na koju također mogu odgovoriti bh. kompanije, ali i proizvoda ambalažne i papirne industrije", rekao je Egrlić.
Iako u vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH s Iranom ostvaruje značajan suficit, on smatra da prostora za poboljšanje suradnje zasigurno ima. Podsjetio je da je delegacija iz BiH, u kojoj su bili i predstavnici nekoliko bh. kompanija, u studenom prošle godine već bila u posjeti Iranu.
Vladimir Blagojević, glasnogovornik Gospodarske komore RS, rekao je da su i pored dosadašnjih sankcija koje su bile uvedene Iranu, pojedini proizvođači iz RS, prije svega iz sektora drvoprerade, pronalazili put do tog tržišta. On je istaknuo da svakako postoji potencijal i za druge gospodarske grane iz RS, posebno jer je riječ o velikom tržištu, koje broji oko 80 milijuna ljudi.
"To je sada, nakon ukidanja sankcija toj zemlji, dobra šansa za gopodarstvo RS i cijele BiH da poveća svoj izvoz u tu zemlju i jače nastupi na tamošnjem tržištu", kazao je Blagojević. Prema njegovim riječima, do sada je bilo određenih kontakata s predstavnicima te zemlje, istina dok je još bila pod sankcijama, i tada je veleposlanik Irana bio u posjeti RS.
"Sada ukidanje sankcija baca novo svjetlo na sve to i daje nove mogućnosti za bolju suradnju", rekao je Blagojević.
Inače, i mnoge europske ekonomije, poput Njemačke, nadaju se vrijednim poslovima u Iranu, gdje je, kako ističu, rizik sastavni dio poslovanja.
"Nakon više od 10 godina ledenog doba, sada je otoplilo", ocijenio je Folker Trajer, šef Odjeljenja za vanjsku trgovinu u Njemačkoj industrijskoj i trgovinskoj komori (DIHK). Inače, "Mercedes" je već potpisao pismo namjere s iranskim partnerom, a tome se nadaju i "Siemens", "Airbus" i drugi.