završetak radova
Vlada FBIH želi staviti točku na Sarajevsku zaobilaznicu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Federacije BiH želi staviti točku na završetak Sarajevske zaobilaznice tijekom sljedeće godine - kazao je danas u Sarajevu premijer Vlade FBiH Fadil Novalić. Izjavio je to na sastanku o temi "Rješavanje imovinskopravnih odnosa na LOT-u 2C Sarajevske zaobilaznice" koji je održan danas u Sarajevu, a radi se o dijelu zaobilaznice koji predstavlja vezu između rondoa koji se trenutno gradi u Briješću i ulice Safeta Zajke, u dužini od oko jedan kilometar.
''Brinu nas dva problema, a to je priključak u Briješću u općini Novi Grad i priključak na Mostarskom raskršću do koridora 5-C '', kazao je Novalić.
Također je naglasio da se autoput od Tarčina do Vlakova slabo koristi, prvenstveno zbog navika građana da prolaze kroz Hadžiće i zbog nepristupačnosti koridoru 5-C. Osvrnuo se i na prometne gužve u danima vikenda u južnom dijelu Sarajeva te kazao da je cilj Vlade FBiH da riješi taj problem koji je aktualan još od 2001. godine.
Osim premijera Novalića, sastanku su prisustvovali načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić, direktor Javnog poduzeća (JP) Ceste FBiH Ljubo Pravdić, ministar prometa Županije Sarajevo Mujo Fišo i direktor Direkcije za puteve KS-a Adem Zolj.
Direktor Javnog poduzeća (JP) Ceste FBiH Ljubo Pravdić objasnio je da se projekt Sarajevske zaobilaznice počeo implementirati još 2007. godine te da su trenutno u fazi završetka dionice LOT 2, odnosno LOT 2C koji je dug 875 metara, koji bi trebao biti završen u veljači.
Istaknuo je da trenutno pregovaraju s Općinom Novi Grad i Vladom Federacije BiH o "završetku" imovinskopravnih odnosa, gdje bi uz dobivenu suglasnost od Europske investicijske banke (EIB) i OPEC fonda za razvoj napravili aneks ugovora o okončanju radova s postojećim izvođačima "Euro-Asfalt" i GP ŽGP , što bi značajno poboljšalo priključenja koridu 5-C.
Načelnik Efendić je kao pozitivnu stvar naveo to što je na trasi LOT-a 2C oko 65 posto zemljišta u vlasništvu države, dok je ostalih 35 posto u privatnom vlasništvu u vrijednosti oko 4.200.000 KM.