Lovu u jastuk!
Vlada odbila konverziju kredita i razmišlja o porezu na štednju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povodom inicijative za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i oporezivanje dohotka od kamata na štednju po stopi od 15 posto, koju je podnio zasttupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Hajrudin Havić, Vlada FBiH ukazuje da je, u tom kontekstu, potrebno razmotriti i rizik od mogućeg prebacivanja štednje iz Federacije BiH u Republiku Srpsku ili Brčko Distrikt BiH u slučaju da, prema njihovim poreznim propisima, kamate na štednju ostanu neoporezivi prihod fizičkih osoba.
Vlada je nakon sjednice u Sarajevu objavila kako bi s druge strane, oporezivanjem kamata na štednju i drugih prihoda od kapitala mogla biti postignuta veća pravednost u oporezivanju i proširena porezna osnovica, što bi omogućilo smanjenje poreznog opterećenja rada i stimuliranje novih upošljavanja. Ova inicijativa, kao i drugi prijedlozi, bit će razmatrani tijekom pripreme izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak.
Rizik za proračun
Federalna vlada nije prihvatila Prijedlog zakona o konverziji kredita s valutnom klauzulom u švicarskim francima (CHF) u konvertibilne marke (KM), koji su podnijeli zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH. Primjena predloženih rješenja, smatra Vlada, imala bi za posljedicu stvaranje pravne nesigurnosti u zemlji zbog retroaktivnih elemenata u Zakonu.
Između ostalog, u pitanje bi bila dovedena ravnopravnost korisnika kredita s valutnom klauzulom u eurima koji su u praksi imali čak i dvostruko veće kamatne stope od kredita odobrenih s valutnom klauzulom CHF. Nadalje, primjenom predloženog zakona federalni proračun bio bi izložen riziku i mogućem deficitu u slučaju osporavanja banke zbog predloženih zakonskih rješenja i traženja nadoknade štete.
Također, postoji i rizik od ugrožavanja financijske stabilnosti i poslovanja banke, što posljedično može dovesti u pitanje sigurnost njezinih deponentata i drugih povjeritelja. Prema mišljenja Vlade FBiH, rješavanje ovog problema treba zasnivati na nekoliko postavki, od kojih je prioritetno dobrovoljno traženje rješavanja na relaciji banka - komintent, npr. konverzija postojećih kredita u valutnoj klauzuli CHF u kredite s valutnom klauzulom u euro ili KM.
Predmetom dobrovoljnog rješavanja trebaju biti komintenti (isključivo fizičke osobe) kojima odobreni iznosi kredita ne prelaze 150.000 KM u skladu sa Zakonom o zaštiti korisnika financijskih usluga, i koje su koristile kredite za rješavanje stambenog pitanja.
Rješavanje problema bi se trebalo odnositi samo na postojeće kreditne partije fizičkih osoba, a ne, kako je predloženo u Prijedlogu, osobe koje su na neki način rješili ovo pitanje i koje su kredite koristili u poslovne svrhe. Stav je Vlade FBiH da ponuđena rješenja treba bazirati i na pružanju olakšica komintentima kroz reprogram duga i otpis dijela kamata.
Stara devizna štednja
Vlada FBiH danas je izmijenila Uredbu o postupku verificiranja tražbina i gotovinskih isplata po osnovi računa stare devizne štednje u FBiH.
Kao krajnji rok za podnošenje zahtjeva za verifikaciju računa stare devizne štednje određen je 30.9.2016. godine, počevši od 1.6.2016., a nadležna agencija je dužna završiti postupak verifikacije najkasnije do 31.12.2016. godine.