15. i 16. listopada
Woman.comm konferencija govori o nasilju kao "novom trendu": Možemo li podleći utjecaju klikova?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na ovogodišnjoj Woman.Comm konferenciji, koja će biti održana 15. i 16. listopada u Bosanskom kulturom centru u Sarajevu, najavljen je i panel "Je li nasilje novi clickbait opće javnosti" na kojem će biti riječi o izvještavanju medija o osjetljivim temama te njihovoj ulozi u skretanju pažnje s problema i kreiranju senzacije.
Senzacija bez reakcije
Moderno digitalno doba donijelo je brojne promjene u načinu na koji konzumiramo informacije, a uz one tradicionalne, sve veći značaj imaju online mediji i društvene mreže. Izazov je, stoga, uspostaviti balans između odgovornog izvještavanja i privlačenja pažnje publike.
Umjesto da se femicid, pedofilija i druge vrste nasilja tretiraju s osjetljivošću prema žrtvama, koristi se senzacionalizam, kako bi se povećala čitanost. Ovakvo izvještavanje, koje često detaljno opisuje zločine, ne samo da narušava dostojanstvo žrtava, već i normalizira nasilje u društvu
Kao govornici panela "Je li nasilje novi clickbait opće javnosti" sudjelovati će Ida Prester, Milena Radulović, Adnan Kadribašić, Fedra Idžaković i Nina Išek Međugorac, dok će moderatorica biti Brankica Raković.
„Click Bait novinarstvo je posebno opasno u društvo u kojem živimo u kome je nasilje postalo poprilično normalizirano i vrlo rijetko dubinski reagiramo na njega. Upravo takvi naslovi i veliki broj takvih naslova će dovesti do toga da nitko više neće reagirati, jer će to postati nešto što viđamo svakodnevno, da ne kažem da će postati normalno. Iz tog razloga bismo trebali da se borimo protiv ovakvih stvari jer nikome nisu potrebni ljudi koji su toliko umrtvljeni da ne reagiraju na nasilje oko sebe“, kazala je Brankica Raković, feministkinja te dobitnica nagrade za društveno najodgovorniju influensericu u BiH.
Slučaj glumice Milene Radulović
Na primjeru Milene Radulović, koja je 2021. godine optužila svog bivšeg učitelja glume za silovanje, može se vidjeti koliko je važno da izvještavanje medija bude odgovorno i u skladu s etičkim standardima. Iako je slučaj bio značajan za pokret #MeToo u Srbiji i potakao mnoge žene da progovore o svojim iskustvima, pojedini su mediji, naročito tabloidi, naslovima skrenuli pažnju sa suštine i, u određenim trenucima, umanjili ozbiljnost situacije.
„Problem je što mediji time, skreću pažnju s onoga što je važno, i što je suština, na nebitne, popratne stvari. Najveći problem predstavljaju naslovi, koji su uglavnom zvučni, i skandalozni, i apriori izazivaju mržnju i komentare i konfliktne debate, znajući da tekst, zapravo, rijetko tko čita. Time se ne postiže ništa drugo nego kratkotrajna senzacija, koja može da ugrozi ili povredi, a najviše dezavuirate čitaoce, koji umjesto da razumiju i nauče – oni komentirajuu“, poručuje Milena Radulović, glumica.
Kao društvo, odgovornost je na svima nama da tražimo etičke standarde. Čitaoci i gledaoci moraju biti svjesni svoje uloge – odbijanjem senzacionalnih sadržaja, pomažemo smanjenju potražnje za takvim materijalima!
Više na ovu temu poslušajte na Woman.Comm konferenciji 15. i 16. listopada u sarajevskom BKC-u.