Budućnost

Zabrana nargile: Barovi će se zatvoriti, a radnici će biti poslani na biro

Gospodarstvo / Flash | 08. 03. 2017. u 15:32 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''S obzirom na činjenicu da je u tijeku inicijativa da se usvoje izmjene postojećeg Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, koji predviđa zabranu pušenja u svim zatvorenim javnim prostorima, na javnim skupovima, radnim mjestima i u javnom prijevozu, te u privatnim sredstvima prijevoza u kojima se nalaze maloljetne osobe, to u mnogome utiče na našu primarnu djelatnost. Razlog našeg obraćanja javnosti je naša ogorčenost ovako restriktivnim odredbama koje se tiču naše djelatnosti – pripremanje i usluživanje vodene lule – nargile'', rekla je Anera Junuzović iz Udruženja vlasnika nargila barova i ljubitelja nargile – vodene lule.

Junuzović kaže kako je u Nacrtu ovog Zakona duhan koji se koristi u proizvodnji cigareta izjednačen sa smjesom koju koriste za pripremu nargile – vodene lule, što je posebna problematika i zahtjeva posebne korake upravnog postupka. Samim tim nargila – vodena lula je u Nacrtu ovog zakona izjednačena sa cigaretama i za nju vrijedi apsolutna zabrana, bez ustupaka.

Udarac na Proračun

''Ovakva će zabrana jasno je već sada imati za rezultat porast broja nezaposlenih na tržištu rada, što će u konačnici rezultirati i udarcem na proračun Federacije, s obzirom da redovno izmirujemo svoje obaveze prema državi. Smatramo da smo u dosadašnjem poslovanju pokazali apsolutnu predanost poštovanju svih zakona naše države, ali se sa ovakvim izmjenama postavlja pitanje mogućnosti daljeg poslovanja i u konačnici izdržavanja velikog broja obitelji'', rekla je Junuzović.

Rekla je kako je u njihovom udruženju 75 nargila barova sa područja FBiH u kojima rade 522 uposlenika.

''Želimo naglasiti da je, svjedoče tome i iskustva iz susjednih zemalja (Hrvatska i Srbija) apsolutna zabrana pušenja na javnim mjestima ili čak samo najava takve mogućnosti proizvela veliki val negodovanja i bunta među stanovništvom, obzirom da je pušenje duboko ukorijenjeno u tradiciju naroda Balkana, te da je nargila-vodena lula svojevrsna turistička atrakcija mnogobrojnim turistima koji posjećuju našu zemlju. Skrećemo pažnju na činjenicu da u mnogim zemljama EU postoje zakoni koji ograničavaju upotrebu duhana i duhanskih proizvoda kojima vodena lula-nargila nije zabranjena odnosno nije ograničena njena upotreba na način koji predviđa nacrt predmetnog federalnog Zakona'', objašnjava Junuzović.

Ugledati se na europske zemlje

Kaže kako u zemljama kao što su Njemačka, Austrija, Mađarska, Švedska, Velika Britanija, Slovenija, Hrvatska i druge, vodena lula-nargila kao proizvod nije zabranjena zakonom jer je nargila osnovni proizvod svih nargila barova i sama zabrana posluživanja nargile dovodi zapravo do zatvaranja svih nargila barova jer im je nargila osnovni proizvod koji prodaju i samim tim nargila je u ovim objektima svrha postojanja, poslovanja, zapošljavanja i opstanka.

Navodi da je Hrvatskoj kao članici EU u 2016 godini postavljen rok za usklađivanje zakona sa EU zakonom o duhanskim proizvodima, kojeg su Europski parlament i Vijeće Europe već usvojili. Direktiva EU 2014/40 od 03.04.2014 god. između ostalog u duhanskim proizvodima zabranjuje dodatne okuse sa izuzetkom mentola koji će biti izbačeni do 2020. godine, a dozvoljava se jedino duhan sa okusima za nargile.

''U cijelosti razumijemo potrebu da se poduzimaju koraci koji imaju za cilj smanjenje korištenja duhanskih prerađevina, posebno među maloljetnim osobama, te smo slobodni ponuditi Vam rješenja koja bi odgovarala kako zaštiti zdravlja nepušača, tako i pravu postojećih korisnika nargile. Uvjereni smo da zajedno možemo iznaći rješenja koja neće rezultirati porastom broja nezaposlenih, posebno među mladim osobama kao ni dodatno otežati poslovanje djelatnosti koju mi zastupamo, što je neminovnost ukoliko se nacrt Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje usvoji u postojećem obliku'', rekla je Junuzović.

Navodi mogućnosti koje bi u konačnici dovele do reguliranja njihove djelatnosti:

- Rigorozno kažnjavanje objekata i odgovornih osobe koji omogućavaju konzumiranje nargile – vodene lule, pa čak i ulazak u objekt maloljetnim osobama
- Uvođenje posebne atestirane ventilacije u nargila barove
-Zakonski regulirati normative i minimalne cijene nargile (kako bi dodatnim restrikcijama smanjili mogućnost sive ekonomije)
- Odvajanje carinskog tarifnog broja za smjesu za nargilu od onog koji ima rezani duhan (koji se sada koristi u oba slučaja)
- Formiranje registra uvoznika, vrsta, tvrtki i proizvođača smjese za nargilu, koje će rezultirati uređenijem tržištu
- Uvođenje posebne metodologije za kontrolu rada i poslovanja nargila barova
-Dodatno poboljšati sanitarne uvjete uvođenjem posebne vrste sanitarnog minimuma
- Mogućnost da objekti koji ispunjavaju minimalne uvjete budu obavezni plaćati godišnju licencu - i time napraviti dodatni priliv novčanih sredstava u Proračun FBiH, koji bi mogao biti kanaliziran ka uređenju ove djelatnosti i trenutnog stanja na tržištu.
''Kao što vidite iz gore navedenog, apsolutno smo spremni za bilo koji modalitet koji bi rezultirao uređenijem tržištu i reguliranju ove oblasti, a ni u kom slučaju zabrane, jer bi jedini rezultat toga bio zatvaranje objekata'', zaključuje Junuzović.

Kopirati
Drag cursor here to close