Novi zakon
Zabranjuje se prijevoz putnika kombi vozilima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zakon koji stupa na snagu u Srbiji od veljače 2017. godine predviđa zabranu prijevoza putnika u putničkim vozilima. To praktično znači da kombi prijevoz od vrata do vrata prestaje s radom.
Iz ministarstva prometa poručuju - sigurnost je na prvom mjestu, dok prijevoznici smatraju da su njihovi kombiji sigurniji nego autobusi stari i po nekoliko desetljeća, prenosi B92.
Put od stana do prijevoza mogao bi da postane teži i duži. Naime, zakon koji stupa na snagu od veljače 2017. predviđa zabranu prevoženja putnika u putničkim vozilima. To su vozila koja imaju manje ili 9 sjedišta, što praktično znači da kombi prijevoz od vrata do vrata prestaje s radom.
Procjenjuje se da ovakvih kombi vozila u Srbiji ima registriranih od 500 do 700. Ono što potenciraju i jedna i druga strana jeste sigurnost.
"Nemate tahograf u putničkim vozilima. Putničkim vozilom nije moguće kontorlirati radno vrijeme vozača, vozač B kategorije vozi putničko vzilo, ne možete provjeriti da li je vozio prije vas već 20 ili 15 sati", kaže pomoćnik ministra za cestovni promet Saša Stojanović.
Prijevoznik Slobodan Šćepanović smatra da je sigurnije voziti se ovakvim vidom prijevoza zbog reljefa, nego ići do Jahorine na primjer autobusima starim 30 godina. U Ministarstvu prometa Srbije objašnjavaju da je za unutrašnji i međunarodni prijevoz putnika potrebno pribaviti mnogo dozvola, ali najpre autobus - veći ili manji.
"Morate posjedovati međunatrordnu dozvolu, da registrujete međunarodnu liniju, a i tu postoji dosta uvjeta koje morate ispuniti. Nije dovoljno imati samo autobus. To je samo jedan do uvjeta", objašnjavaju oni.
Nelegalan prijevoz predstavlja problem i zbog sive ekonomije, ipak prijevoznici objašnjavaju da su raspoloženi za svaku vrstu kontrole.
"Sigurno će doći do zatvaranja velikih i ozbiljnih firmi koje ne rade u sivoj zoni, a oni koji danas rade u sivoj zoni nastavit će to raditi i da se dovijaju na razne načine i tu država opet neće imati koristi", smatra Šćepanović.
Ono što nije poznato - kako će ovaj zakon zaživjeti u praksi, budući da je za njegovo provođenje nadležno svega 12 inspektora na teritoriji cijele Srbije.