Ugrožena grana privrede

Zahtjev za hitno donošenje zakona o šumama FBiH i zabranu izvoza trupaca

Gospodarstvo / Flash | 06. 07. 2017. u 10:09 Ma.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruženje proizvođača namještaja BiH hitno traži da se uredi oblast raspodjele sirovine u Federaciji BiH, navodeći da osim činjenice da drveta ima dovoljno, proizvođači namještaja ne mogu da osiguraju sirovinu za svoje potrebe, već moraju uvoziti iz zemalja okruženja ili šire.

Stoga traže, kako je priopćeno iz Udruženja poslodavaca Federacije BiH, da se hitno donese odluka ili uredba o načinu raspodjele sirovine.

''Osnovni problem drvoprerađivača je nedostatak sirovine, jer je veliki postotak izvoza otpada upravo na sirovinu i rezanu građu, a prioritet BiH bi trebao biti izvoz finalnih proizvoda. Apsurdno, iako je više od pola teritorije BiH pokriveno šumama, drvoprerađivači su zbog bezakonja koje vlada u ovoj oblasti, prinuđeni sirovinu uvoziti. Državnim resursima gospodare županije koji su iskoristili pravni vakuum i u nedostatku federalnog zakona kreirali svoje, a bespravna i nekontrolirana sječa šuma je u porastu'', navodi se u priopćenju.

Upozorava se da se sirovina izvozi i rasprodaju se resursi po najnižim mogućim cijenama. Novi zakon o šumama Federacije BiH bi mogao djelomično, smatraju, riješiti problem sa sirovinom, jer firme koje se bave izvozom finalnih proizvoda nemaju dovoljne količine za proizvodnju.

''Privrednici apeliraju na vlast da hitno zabrani izvoz trupaca ili da uvede pristojba za izvoz. Orijentacijom na izvoz isključivo finalnih proizvoda ne samo da bi se ograničio izvoz sirovina, već bi se povećao i broj zaposlenih u tom sektoru. Ako se ubrzo ne donese zakon o šumama FBiH, privrednici apeliraju na donošenje uredbe o kriterijima za raspodjelu sirovine drvnoj industriji kako bi se osiguralo snabdijevanje za firme koji su izvoznici i koji se bave finalnom proizvodnjom'', ocjenjuje Udruženje poslodavaca FBiH.

Napominju da je Hrvatska nedavno zabranila izvoz trupaca, a to je učinila i Crna Gora. Koliko god da će to pozivno uticati na privredu tih zemalja, ta nenajavljena mjera bitno će uticati i na drvoprerađivački sektor BiH, ali negativno.

Ako vlast u BiH hitno ne reagira, upozoravaju iz Udruženja, bit će ugroženo oko pet tisuća radnih mjesta u BiH jer je velika potražnja za namještajem od hrasta čija se sirovina dosad uvozila iz Hrvatske.

''Potrebno je drvnu industriju proglasiti strateškom granom privrede BiH, s obzirom na to da ima vlastitu sirovinsku osnovu, dugogodišnju tradiciju i izraziti suficit, te s obzirom da je vlast još jednom pokazala nemar prema izvoznicima i ukinula im oslobađanje plaćanja poreza na dobit, sagledati mogućnosti poticaja na drugi način'', stav je Udruženja poslodavaca FBiH.

Kopirati
Drag cursor here to close