Pao potpis

Zakon o radu stupa na snagu 20. kolovoza

Gospodarstvo / Flash | 07. 08. 2015. u 10:23 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Glavni tajnik Vlade Federacije Bosne i Hercegovine uputio je danas “Službenim novinama Federacije BiH” na objavu tekst Zakona o radu.

Ovo je učinjeno nakon što je predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara jutros potpisao Ukaz o proglašenju Zakona o radu, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću federalne vlade.

Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara danas je izrazio zadovoljstvo što je potpisao ukaz o proglašenju Zakon o radu, koji je usvojen u oba doma Parlamenta FBiH.

Zaustavljanje tužbi

''Od tajnice Vlade FBiH dobio sam informaciju da će Zakon u Službenim novinama FBiH biti objavljen 12. kolovoza te bi trebao stupiti na snagu 20. kolovoza, osam dana nakon objave'', kazao je Čavara za Fenu.

Nada se da će tim zakonom tržište rada oživjeti i omogućiti novo zapošljavanje radnika i slobodu u privatnim poduzećima.

''S druge strane, stvorile su se tenzije o kolektivnom ugovoru o radu, a to je da u roku od 90 dana, ukoliko se ne postigne sporazum, prestaje važiti. Možda javnost ne zna da je kolektivni ugovor stvorio mogućnost da državni i administrativni djelatnici prvenstveno tuže institucije u kojima rade - da se takav način već milijardu KM po presudama čeka na naplatu na svim razinama u FBiH. To je zabrinjavajuće i taj trend se morao zaustaviti, što će na neki način taj zakon riješiti'', istaknuo je Čavara.

Dodao je kako će Zakon o radu omogućiti više prava radnicima koja do sada nisu imali.

Predsjednik Federacije BiH smatra da treba razgovarati i pregovarati o poboljšanjima Zakona o radu te o donošenju i drugih neophodnih zakona da bi bila definirana i druga područja.

''Mislim da na takav način možemo stvoriti jedan sustav koji bi stvorio pozitivan ambijent za rast, gospodarstvo i nova zapošljavanja'', istaknuo je Čavara.

Podsjetio je da mnogi radnici u privatnim poduzećima nemaju pravo na godišnji odmor, na 40-satni radni tjedan, kao ni pravo na tjedni ni dnevni odmor, navodeći da su u 72 točke Zakona o radu pobrojani svi prekršaji koji se mogu kazniti od pet do 10 tisuća KM.

Briga o privatnicima 

''To otvara prostore, kroz dosljednju primjenu zakona da svi oni koji rade, pa čak nekad i u javnom sektoru, nisu u mogućnosti ostvariti svoja prava da imaju plaćeno mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Znamo niz poduzeća čiji su radnici morali svoja prava tražiti na ulici, a da država nije ranije reagirala da se po godinu dana ne isplaćuju ni plaće, ni mirovinsko-invalidski doprinosi itd., a ovaj zakon rješava da se u roku od 30 dana mora isplatiti plaća u novcu'', zaključio je u izjavi za Fenu predsjednik FBiH Marinko Čavara.

Istodobno, opozicija u Republici Srpskoj ne želi da se izjašnjava o podršci ili protivljenju novom zakonu o radu u tom bh. entitetu, sve dok se ne upoznaju o sadržaju zakona.

Zastupnik SDS-a u Narodnoj skupštini RS-a Miladin Stanić smatra da aktualna Vlada RS-a ne može provoditi reforme, jer je ona i dovela RS u tešku situaciju te su pod hipotekom političke korupcije.

Opozicija u RS protiv 

''Po izjavama premijerke Željke Cvijanović i ministra rada Milenka Savanovića u RS-u će se usvojiti gotovo identičan zakon kao što je onaj u Federaciji BiH, što govori da imaju nalog nekoga od stranaca da usvoje taj zakon'', ustvrdio je Stanić. 

Inače, Zakon o radu prošli tjedan usvojila su oba doma Federalnog parlamenta, a stupa na snagu nakon objave u Službenim novinama FBiH.

Podsjetimo, Zakon o radu izazvao je nezadovoljstvo radnika diljem BiH jer smatraju kako krši prava radnika ustanovljena dosadašnjim radnim zakonodavstvom u Federaciji.

Savez samostalnih sindikata je tijekom zasjedanja Doma naroda organizirao prosvjede ispred zgrade Parlamenta.

Kopirati
Drag cursor here to close