Usvojen zakon
Zakon o štrajku: Štrajkač ne može dobiti otkaz, plaća se smanjuje za vrijeme štrajka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine odobrio je na sjednici Nacrt zakona o štrajku.
Proteklog mjeseca, kada je ovaj nacrt utvrdila Federalna vlada, ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača najavio ga je kao akt u nastavku reforme radnog zakonodavstva.
Aktualni zakon o štrajku donesen je 2000. godine i treba donijeti novi koji će odgovoriti trenutnim potrebama sveukupnog ekonomskog stanja, kao i potrebama radnika nastalim u novim ekonomskim i tržišnim uvjetima, najavio je i danas u Parlamentu ministar Drljača.
Za nacrt su pribavljena mišljenja reprezentativnih udruženja poslodavaca i sindikata te je podržan 17. prosinca od partnera u Ekonomsko-socijalnom vijeću za teritoriju Federacije.
Među osnovnim karakteristikama, Drljača je naveo da najavljeni novi zakon štiti radnike u štrajku te interese poslodavaca, iziskuje sigurnost i zaštitu zdravlja ljudi u vrijeme štrajka te zaštitu materijalnih dobara.
Štrajk upozorenja, solidarnosti i generalni štrajk, kategorije su koje novi zakon propisuje u mogućim oblicima izražavanja nezadovoljstva radnika. Štrajk se najavljuje poslodavcu dostavljanjem odluke o stupanju u štrajk najkasnije deset dana prije, a za štrajk upozorenja najkasnije pet dana uoči obustave rada.
Kod odluke o stupanju u štrajk, utvrđuju se radnički zahtjevi, razlozi za izražavanje nezadovoljstva, organ kojem se upućuju zahtjevi, vrijeme početka i mjesto štrajka, sastav štrajkačkog odbora i zastupnici radničkih interesa.
Cilj zakona je da štrajk bude krajnji oblik rješavanja kolektivnih radnih sporova, i to onda kad je mirno rješenje nemoguće.
Organizacija i sudjelovanju u štrajku pod uvjetima u ovom tekstu ne tretira se kao povreda radne obveze i štrajkač ne može dobiti otkaz s posla. Dok štrajkate, plaća će biti manja razmjerno vremenu sudjelovanja u štrajku ako se drukčije ne dogovore poslovadac i štrajkački odbor, propisano je također.