'Crno zlato'
Znate kako će se cijena nafte kretati na burzi? Uzmite ovih besplatnih 50 eura, trgujte i zaradite
Tekst članka se nastavlja ispod banera
FXLider, specijalno čitateljima portala Bljesak.info daje BESPLATNIH 50 EURA namijenih za trgovanje cijenom nafte na svjetskoj burzi, jedinoj burzi na kojoj možete zaraditi i kada cijene rastu ali i kada cijene padaju.
Prijavite se ovdje, trgujte i zaradite sa besplatnih 50 eura na svjetskoj burzi
Prošle nedjelje ostvaren je najveći jednonedjeljni rast cijene nafte u posljednjih šest godina. Do rasta je došlo nakon ruske vojne intervencije u Siriji što je dodalo novu dimenziju neizvjesnosti u sukobima na Bliskom Istoku.
Dužnosnici SAD-a izjavili su da su četiri ruska projektila pala na teritoriju Irana koji je zemlja članica OPEC-a ali i ruski saveznik u sukobima u Siriji. Granatiranje pobunjenika u Siriji stavilo je Rusiju na suprotnu stranu zemalja bogatih naftom, kao što je Saudijska Arabija koja podržava antirežimske snage u Siriji.
Ben van Beurden, izvršni direktor Shella, nedavno je izjavio da se tržište trenutno susreće sa prvim signalima koji mogu da ukažu na eventualni rast cijene nafte koja je više nego prepolovljena od ljeta prošle godine. Cijena je naročito naglo pala nakon što je Saudijska Arabija u studenom prošle godine odlučila da ne smanjuje proizvodnju kao odgovor na prekomjernu proizvodnju u SAD-u.
Nedavni rast cijene nafte našao je podršku i u prognozama prema kojima bi proizvodnja u SAD-u mogla biti na pragu značajnog pada u narednim nedjeljama. Proizvodnja nafte u SAD-u je tijeokm listopada pala za 120,000 barela u danu u odnosu na kolovoz, a broj aktivnih naftnih bušotina je pao na 614, što je najniža razina u posljednjih pet godina. Samo prije godinu dana broj aktivnih naftnih bušotina u SAD-u dostizao je 1609.
Razlozi zbog kojih Rusija do sada nije smanjila svoju proizvodnju su geopolitički, što OPEC naravno zna i zbog toga nije ulazio u dogovore o smanjenju proizvodnje koji nisu uključivali Rusiju. Također, energetski sektor Rusije je drugačiji od onog u SAD-u zbog tipa opreme i ne može tek tako da smanji proizvodnju kao što je slučaj u SAD-u, što dodatno odlaže ovakav korak. Ipak, Rusija je nedavno pokazala spremnost da se sastane sa OPEC-om. Sastanak između dužnosnika Rusije i Saudijske Arabije planiran je za kraj mjeseca, a na njemu će se naravno razgovarati i o energetskim pitanjima.
Preuzmite 50 eura za trgovanje ovdje
Kako za sada stvari stoje male su šanse da cijena nafte ponovo padne ispod 40 dolara po barelu. Ministarstvo za energiju SAD-a prema svojim prognozama očekuje da WTI dostigne 54 dolara po barelu a Brent 59 dolara u 2016. godini.
FXLider ima suradnju sa Fortrade Limited – kompanijom autoriziranom i reguliranom u UK od strane FCA (Financial Conduct Authority) pod licencom broj 609970.
Upozorenje o riziku i odricanje od odgovornosti
Ugovori za razliku u cijeni (CFD) predstavljaju proizvode koji se oslanjaju na financijski leverage i nose visoku razinu rizika za Vaš kapital jer cijene mogu brzo postati nepovoljne za Vas. Gubici mogu nadmašiti Vaše depozite i od Vas bi se mogle očekivati dodatne uplate.
Ovi proizvodi možda neće biti prikladni za sve klijente i stoga morate biti sigurni da ste razumjeli rizike, a potražite i neovisan savjet. Ovaj materijal ne predstavlja ponudu, tražbinu niti transakciju, glede bilo kojega financijskog instrumenta.
FXLider ne prihvaća bilo kakvu odgovornost za bilo kakvu uporabu ovih komentara niti za posljedice koje iz toga mogu proisteći. Ne daje se nikakvo uvjeravanje niti jamstvo za točnost ili potpunost ovih podataka.
Slijedom toga, svaka osoba koja postupi prema njima, radi to u potpunosti na vlastiti rizik.