Razgovor
Jašarspahić: BiH će trebati uvoziti radnu snagu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gospodarstvo treba rasteretiti. U Federaciji BiH je najveći 'porezni klin', odnosno razlika između bruto izdvajanja po jednom radniku i iznosa novca koji radnik dobije, kaže Mirsad Jašarspahić, predsjednik Gospodarske komore FBiH.
U intervjuu za 'Nezavisne novine' on je istaknuo da konkurentnost gospodarstva grade institucije koje osiguravaju sigurnost, imovinska prava, društveni kapital, provjere i ravnotežu, transparentnost i etiku.
Postoji li potreba poreznog rasterećenja gospodarstva?
"Naravno da postoji potreba rasterećenja gospodarstva. U FBiH je najveći 'porezni klin', odnosno razlika između bruto izdvajanja po jednom radniku i iznosa novca koji radnik dobije. Poznato je da su doprinosi na plaće oko 70 posto i kada dodamo parafiskalne namete, opterećenje se kreće i do 90 posto.
Vlada Federacije BiH je pripremila set zakona koji treba da reguliraju ovu oblast. Usvajanjem Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak trebalo bi doći do poreznog rasterećenja gospodarstva. Izmjene i drugih zakona, kao što je Zakon o porezu na dobit, treba da dovedu do poboljšanja uvjeta za poduzeća, čime će se povećati konkurentnost i osnažiti razvoj gospodarstva", navodi Jašarspahić.
Koliko se osjeti nedostatak radne snage u BiH i u kojem sektoru u FBiH je to najizraženije?
"Odljev zdrave i mlade radne snage je vidljiv u gotovo svim sektorima u BiH, veliki broj kompanija je zaustavio svoje dalje širenje proizvodnje zbog nedostatka radne snage. To je proces koji je pogodio veliki broj država, a nažalost u BiH je već nekoliko godina aktualan. Velike probleme imaju kompanije koje rade u sektoru transporta, metalnoj industriji, građevinarstvu, zdravstvu i u mnogim drugim sektorima.
Olakšavanje odlaska u zemlje EU će dodatno potaknuti odlazak radne snage i to je jedan zaista veliki izazov za sve nas koji se borimo da nam se gospodarstvo razvija. Svi nivoi u BiH koji se brinu o gospodarstvu će morati pojačati napore i donijeti mjere koje će osigurati ostanak u BiH dijela radne snage. Treba razmišljati i o uvozu radne snage iz manje razvijenih država", ističe on.
Kojih profila najviše nedostaje?
"To su vozači, zavarivači, CNC operateri, alatničari, sve vrste radnika u građevinskoj industriji, pekari i slična zanimanja".
U kojem sektoru gospodarstva je FBiH najjača?
"Ako posmatramo proizvodnju, izvoz, broj radnika, onda možemo kazati da imamo snažan metalni, drvni, tekstilni sektor. Naravno, tu su i građevina, proizvodnja prehrambenih proizvoda, poljoprivreda. Ne smijemo zaboraviti najbrže rastući sektor - IT industriju, ali ni turizam, koji posljednjih godina bilježi rekorde".
Cijeli intervju sa drugim zanimljivostima iz ove oblasti možete pročitati ovdje.