Krila
Boeing testira 777X
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Boeing Co počeo je u subotu pokusni let svog modela 777X, najvećeg dvomotorca na svijetu u vrijeme kada taj američki proizvođač, teško pogođen krizom svojih zrakoplova tipa 737 MAX, zaoštrava borbu protiv europskog konkurenta Airbusa, piše Hina.
Zrakoplov 777X, veća i efikasnija inačica uspješnog Boeinga 777 mini-jumbo, poletio je iz komercijalne baze u okolici Seattlea u 10:09 ujutro po mjesnom vremenu pošto su snažni vjetrovi prisilili tvrtku da ovaj tjedan dvaput odgodi pokusni let.
Čelni ljudi Boeinga objavili su da će pokusni let trajati između 3 i 5 sati te da će testiranja i certificiranja trajati mjesecia prije nego što postane operativan u Emiratima u 2021 godini.
Boeing je ranije objavio da će njegov dosad najveći dvomotorac, dizajniran za prosječno 406 ljudi, prvi put poletjeti početkom 2020., a prva isporuka očekuje se 2021. Prvotno je bilo predviđeno da se prva isporuka obavi sredinom 2020., što nije moguće zbog problema u razvoju.
Pokusni let bio je planiran za četvrtak ili petak u komercijalnoj bazi Boeinga izvan Seattlea no nije se mogao realizirati zbog loših vremenskih uvjeta.
Ovaj 77 metara dug avion je znatno veći od svojih prethodnika 777-300ER-a i aviona Airbus A340-600. Čak i malo duži od dosadašnjeg rekordera 747-8, zadnje verzije aviona Queen of the Skies.
Zahvaljujući svojoj dužini avion je dizajniran tako da se u njega može smjestiti između 400 i 425 putnika, u dvije klase. Broj sjedišta će varirati ovisno o zahtjevima određenih aviokompanija.
Najduži putnički avion na svijetu Boeing 777X službeno je predstavljen Upravi Boeinga u glavnom proizvodnom pogonu tvrtke u Everettu u Washingtonu u ožujku prošle godine.
Službeno predstavljanje aviona bilo je pojednostavljeno i održano u glavnom proizvodnom pogonu kompanije kako bi se odala počast stradalima u Boeingovom modelu 737 MAX 8.
Zrakoplovi 737 MAX globalno su prizemljeni u ožujku nakon dvije nesreće u kojima je poginulo 346 ljudi. Istraga je utvrdila kako su softver i senzori doprinijeli nesreći jer piloti nisu mogli kontrolirati zrakoplove.
Zrakoplov 777X prvotno je trebao obaviti prvi pokusni let u ljeto prošle godine, ali je odgođen do 2020. zbog problema s motorima GE9X koje proizvodi General Electric. Problemi su se pojavili i rujnu prošle godine tijekom konačnog testiranja opterećenja kada su eksplodirala vrata zrakoplova.
Konačni testovi opterećenja zrakoplove podliježu “teretima i naporima koji prelaze uobičajena operativna opterećenja”, a nadgledaju ih inspektori Federalne uprave za zrakoplovstvo (FAA) kao dio postupka certificiranja zrakoplova, rečeno je nakon tog incidenta.