Proizvodnja nafte
Cijene nafte na svjetskim tržištima padaju drugi tjedan za redom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale, drugi tjedan zaredom, jer bi povećana proizvodnja u SAD-u mogla narušiti nastojanja OPEC-a i drugih najvećih svjetskih proizvođača usmjerena na uravnoteženje ponude i potražnje.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna skliznula 0,5 posto, na 63,40 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,7 posto, na 57,35 dolara.
OPEC odlučio produžiti dogovor o smanjenju proizvodnje
Podršku cijenama i dalje pruža nedavna odluka članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nekih proizvođača izvan tog kartela o produljenju dogovora o smanjenoj proizvodnji nafte za 1,8 milijuna barela dnevno do kraja 2018. godine.
Taj je dogovor postignut krajem prošle godine kako bi se smanjila neravnoteža između velike ponude i manje potražnje, a vrijedio je do kraja ožujka iduće godine, da bi nedavno taj dogovor bio produljen do kraja 2018.
Pozitivno je na tržišta utjecao i podatak o rastu kineskog uvoza sirove nafte na 9,01 milijuna barela dnevno, što je dosad zabilježeno samo jednom u povijesti.
Zahvaljujući tome, procjenjuje se da će se ove godine Kina naći ispred SAD-a kao najveći uvoznik nafte u svijetu.
Potražnja nafte porast će u 2018. godini za 1,5 milijuna barela dnevno
Američka investicijska banka Jefferies procjenjuje da će globalna potražnja za naftom u 2018. porasti za 1,5 milijuna barela dnevno, ponajviše zahvaljujući 10-postotnom rastu potražnje u Kini.
Dodatnu potporu cijenama pružila je najava štrajka u Nigeriji, najvećoj izvoznici nafte u Africi.
"Općenito govoreći, tržište zapravo izgleda više zdravo nego bolesno", zaključuje Tamas Varga, analitičar u tvrtki PVM Oil Associates.
Međutim, povećanje proizvodnje u SAD-u narušava nastojanja OPEC-a i drugih proizvođača u smjeru uravnoteženja ponude i potražnje, piše Hina.
Proizvodnja nafte u SAD-u porasla prethodnoga tjedna
Proizvodnja nafte u SAD-u porasla je prethodnoga tjedna za 25.000 barela dnevno, na ukupno 9,7 milijuna barela, što je njezina najviša razina od 1970.-ih godina i blizu razine proizvodnje Rusije i Saudijske Arabije.
A podaci Baker Hughesa o naftnim postrojenjima u SAD-u najavljuju daljnji rast proizvodnje. Prošloga je tjedna, naime, broj tih postrojenja porastao treći tjedan zaredom, i to za dva, na njih 751, najvišu razinu od rujna.
Kako je lani u tom razdoblju bila aktivno samo oko 460 postrojenja, to pokazuje da proizvođačima u SAD-u odgovaraju ove razine cijena nafte i da kane povećati proizvodnju. A to potkopava nastojanja OPEC-a i drugih proizvođača u cilju uravnoteženja ponude i potražnje, a time i povećanja cijena.