Visoke cijene
Europa sve više usmjerena na naftne gigante - Saudijsku Arabiju i Katar
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Napad Rusije na Ukrajinu odjeknuo je u energetski bogatim zemljama Zaljeva, gdje se najveći proizvođači nafte i plina suočavaju s ekonomskim i političkim dilemama kada se radi o ublažavanju visokih cijena i smanjenju nestašice u Europi, navodi AFP.
Kako su cijene nafte prešle granicu od 100 dolara po barelu, a rizici od poremećaja u snabdijevanju i dalje rastu, oči u Europi su sve više usmjerene na naftne gigante Saudijsku Arabiju i Katar, jednog od najvećih izvoznika prirodnog plina.
A kalkulacije u Rijadu i Dohi su mnogo nijansiranije od maksimiziranja financijske dobiti od rastućih cijena, budući da su tržišna ograničenja i savezi i sa Zapadom i s Rusijom također izrazito važni.
''Katar i Saudijska Arabija suočavaju se sa realnošću u kojoj je povečana potražnja za njihovim glavnim izvoznim proizvodom'', rekla je za AFP Karen Young, direktorica Programa za ekonomiju i energiju na Bliskoistočnom institutu u Washingtonu.
Pojasnila je da povećanje kapaciteta proizvodnje nafte i transporta dodatnih zaliha tečnog prirodnog plina ,nije tako jednostavan proces".
''Uvjeti za ulaganje ni za jednu od zemalja nisu tako povoljni niti su one spremne da glume superheroja u situaciji kolapsa dotoka ruske nafte i plina u Europi ili na globalnoj razini'', dodala je Young.
Ruski plin čini oko 40 posto europskog tržišta, ostavljajući ga tako visoko izloženim poremećajima u opskrbi koji su rezultat sukoba.
Slična logika se odnosi i na 2,3 milijuna barela ruske sirove nafte koja se svakodnevno kreće ka zapadu kroz plinovodnu mrežu.
Neki u Europi i Sjedinjenim Državama su se nadali da bi Katar, jedan od najvećih svjetskih izvoznika ukapljenog prirodnog lina (LNG-a), mogao privremeno preusmjeriti izvoz namijenjen azijskim tržištima.
U međuvremenu, neki veliki uvoznici nafte pozvali su OPEC+ alijansu zemalja proizvođača da pojačaju proizvodnju i da se izvrši pritisak na zemlje poput Saudijske Arabije da iskoriste dio svojih slobodnih kapaciteta.
Ali ove dvije ultra-bogate zaljevske zemlje, kao i druge susjedne zemlje koje proizvode energiju, pažljivo biraju svoje poteze.
Katar je jasno stavio do znanja da ima malo ili nimalo dodatnih izlaznih kapaciteta LNG-a i da postoje ograničenja u tome koliko se snabdijevanje može preusmjeriti iz postojećih ugovora, čak i ako se uzme u obzir spremnost primarnih kupaca.
Na summitu izvoznika plinom u Dohi, koji je ovaj tjedan zasjenjen pogoršanjem krize oko Ukrajine, glavni dobavljači, među kojima je i Rusija, rekli su da ne mogu garantirati cijene ili isporuke.