Tranzit
Frka s tranzitom: Koja bi nam budala dala plin besplatno?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski potpuno je odbacio mogućnost nastavka tranzita plina kroz Ukrajinu, izjavio je premijer Slovačke Robert Fico.
"On je to potpuno odbacio i iznio prijedloge koji se meni čine apsurdnim. Na primjer, da će pristati na nastavak tranzita plina samo ako mi ne platimo plin opskrbljivačima prije kraja rata. Koja bi nam budala dala plin besplatno?", upitao je Fico.
Blokada iz Kijeva
Naglasio je kako vlasti u Kijevu nastavkom blokade tranzita plina štete nacionalnim ekonomskim interesima Slovačke i mogli bi negativno utjecati na EU u cijelosti, javio je TASS.
"Čim Ukrajina obustavi tranzit, plin će postati skuplji. To će biti bolno za cijelu EU", upozorio je Fico.
Naglasio da nema jednoglasnog dogovora unutar EU u vezi s nastavkom isporuke plina preko Ukrajine.
Naime, ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je u četvrtak kako kontroverzni sporazum koji omogućuje tranzit ruskog plina preko Ukrajine prema srednjoeuropskim državama neće biti produžen nakon isteka krajem ove godine. Na svojoj godišnjoj konferenciji Putin je izjavio da Rusija neće nastaviti s postojećim ugovorom, ističući kako ruski energetski div Gazprom neće biti ugrožen time.
"Ovaj ugovor više neće postojati, to je jasno", rekao je Putin, dodajući kako će Rusija pronaći način za nastavak opskrbe plinom, ali bez Ukrajine kao tranzitnog partnera.
Sporazum iz 2019.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je potom da njegova zemlja neće produžiti ugovor o tranzitu plina i kritizirao one u Europskoj uniji koji i dalje traže jeftin ruski plin.
"Sramotno je da neki brinu o povećanju cijene plina dok Ukrajinci gube živote braneći se od Rusije", rekao je Zelenski tijekom tiskovne konferencije u Bruxellesu.
Sporazum iz 2019. godine omogućio je Gazpromu da koristi ukrajinske plinovode za isporuku prirodnog plina europskim zemljama. No, od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Rusija je znatno smanjila opskrbu plinom, koristeći energente kao političko oružje. Unatoč tome, neke zemlje EU, poput Slovačke, Mađarske i Austrije, nastavile su koristiti ruski plin putem ukrajinskih plinovoda.
Uz to, ruski ukapljeni plin i dalje se u velikim količinama isporučuje Europi putem luka i terminala.
Ovisnost o ruskom plinu
Slovački premijer pozvao je na postizanje novog dogovora o nastavku tranzita ruskog plina, ističući kako ukidanje sporazuma ne znači da Slovačka ne može i dalje kupovati plin s istoka. Fico je najavio kako će o ovom pitanju razgovarati s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen tijekom sastanka Europskog vijeća u Bruxellesu.
Istodobno, mađarski premijer Viktor Orban započeo je pregovore s Bugarskom kako bi osigurao nesmetan pristup zalihama ruskog plina. Orbanova inicijativa dodatno naglašava podjele unutar EU, s obzirom na to da su se sve države članice obvezale prestati koristiti ruski plin do 2027. godine.
Analiza Politica pokazuje kako bi kraj tranzita ruskog plina preko Ukrajine imao ograničen utjecaj na širu Europsku uniju, s obzirom na to da je većina članica uvelike smanjila svoju ovisnost o ruskom plinu.
No, pojedine zemlje poput Mađarske i Slovačke mogle bi se suočiti s izazovima u osiguravanju alternativnih izvora opskrbe.
Završetak ovog sporazuma mogao bi dodatno potaknuti Europsku uniju na ubrzanje prelaska na obnovljive izvore energije i diversifikaciju opskrbe plinom kako bi smanjila geopolitičke rizike i ovisnost o Rusiji.