Grci protiv štednje
Grčka pred bankrotom, Europa pred financijskim raspadom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Grčka živi u usporenom ritmu danas, prvog dana 48-satnog štrajka koji obuhvaća prekid struje i otkazivanje letova. Osim podzemne željeznice, javni promet u Ateni ne funkcionira, a ulice su relativno prazne jer su mnogi odustali od odlaska na posao zbog četvrtog generalnog štrajka ove godine koji su pokrenula dva glavna sindikata GSEE (zaposleni u privatnom sektoru) i Adedy (službenici).
U zračnim lukama brojni letovi u domaćem prometu dviju grčkih tvrtki Aegean i Olympic Air otkazani su zbog štrajka kontrolora leta. U Pireju, luci smještenoj blizu Atene, približno 200 aktivista komunističkog sindikata Pame spriječilo je brodove da isplove jutros. Predviđa se i prosvjedno okupljanje sredinom dana u Ateni.
Štrajkaši, uglavnom službenici, prosvjeduju protiv višegodišnjeg plana štednje 2012.-2015. u visini od 28 milijarda eura koji treba biti izglasan sutra i u četvrtak u parlamentu.
Zastupnici od jučer poslijepodne raspravljaju o povećavanju poreza i prodaji državne imovine.
Grčki ministar financija upozorio je parlament da zemlji prijeti katastrofa ako, zbog neslaganja nekih zastupnika vladajućeg PASOK-a, parlament odbije 28 milijarda eura težak paket mjera štednje.
Konzervativna oporba odbila je poziv europskih čelnika na nacionalno jedinstvo i prisilila premijera Papandreoua da se za prihvaćanje predviđenih mjera osloni na tanku parlamentarnu većinu.
Ne prihvati li parlament paket mjera, EU i MMF neće Grčkoj dati petu tranšu iz programa pomoći vrijednog ukupno 110 milijardi eura. Atena treba 12 milijardi eura da bi idući mjesec platila račune.
Europski povjerenik za gospodarstvo Olli Rehn poziva grčki parlament da prihvati paket strogih mjera štednje, ističući kako je to jedini način da se izbjegne bankrot zemlje. Ovaj se tjedan Grčka nalazi na ključnoj prekretnici. U pitanju je ne samo njezina budućnost već i financijska stabilnost u Europi, kazao je Rehn u priopćenju.
Vjerujem da su grčki političari u potpunosti svjesni odgovornosti koju nose na svojim plećima kako bi spriječili bankrot. Jedini način da zemlja izbjegne bankrot jest da parlament prihvati revidirani gospodarski plan, poručio je Rehn. EU je i dalje spreman pomagati Grčkoj, ali može to učiniti samo ako ona prvo pomogne sama sebi, istaknuo je.
Onima koji spekuliraju o drugim opcijama odlučno poručujem da ne postoji plan B za sprečavanje bankrota Grčke, istaknuo je.