I Njemci žele Lockheed Martin F-35 Lightning II
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kako piše Reuters, pozivajući se na visokopozicionirani izvor iz njemačkog sektora obrane, Berlin je iskazao zanimanje za kupovinu američkog borbenog zrakoplova pete generacije F-35 koji proizvodi Lockheed Martin.
Jutarnji list prenosi kako je drugi izvor za Reuters samo potvrdio da je nabava F-35-ica "opet na stolu", ali da se odluka o kupnji ne očekuje tako skoro.
Priču je potvrdio i treći izvor Reutersa, ali glasnogovornik njemačke vlade ostao je tajnovit. Ništa konkretno nije želio reži ni glasnogovornik američkog State Departmenta.
- Naša politika je da ne komentiramo javno, niti dajemo bilo kakve potvrde o vojnim nabavama i prodajama dok o njima nije formalno obaviješten i Kongres.
Njemačka svoje avione Panavia Tornado, trenutno jedine u njemačkim oružanim snagama koji mogu nositi i nuklearno naoružanje (riječ je o američkim nuklearnim bombama koje se u sklopu NATO pakta čuvaju u Njemačkoj), mora zamijeniti zrakoplovima koji će zadržati tu sposobnost.
Nova njemačka vlada obećala je da će nabaviti zamjenu za "Tornado" već na početku svojeg mandata, a očekuje se da će kancelar Olaf Scholz to pitanje potegnuti i na službenom putu u Washington D.C., planiran za idući tjedan.
Odluči li se Njemačka doista za F-35-ice, bit će to udarac Boeingu koji je praktički već "upisao" prodaju ukupno 30 F/A18 Super Horneta i 15 EA-18G Growlera (specijaliziranih za elektroničko ratovanje).
Navodno takvom odlukom ne bi bili presretni ni u Francuskoj, koja s Njemačkom razvija novi borbeni avion šeste generacije, ali koji ne bi spreman za operativnu službu gotovo prije 2040-ih.
U Parizu se, prema Reutersu, boje da bi kupovina modernih američkih aviona potkopala razvoj ovog zajedničkog projekta.
F-35 Lightning II
Što se tiče mogućnosti F-35-ica, one se smatraju najmodernijim borbenim avionima koji su trenutno dostupni na tržištu. Riječ je trenutno jednim operativnim borbenim avionima pete generacije, uz američke F-22 Raptore (koji su rađeni isključivo za Zračne snage SAD-a i ne smiju se prodavati stranim zemljama) te ruske Suhoje Su-57 i kineske Chengdu J-20.
Odlikuje ih "stealth" osobina (izrazito smanjeni odraz na radaru), umreženost s drugim platformama, a uskoro će moći nositi i nuklearno naoružanje, što je za Njemačku vrlo važno.
F-35 Lightning II proizvodi se u tri varijante (konvencionalna A, B varijanta s mogućnošću vertikalnog slijetanja i C varijanta za operacije s nosača aviona), a dosad ih je proizvedeno i isporučeno više od 760 komada.
Zrakoplov su dosad kupili i naručili - SAD (u sve tri varijante), Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Nizozemska, Belgija, Danska, Norveška, Japan, Južna Koreja, Australija, Singapur, Poljska, Izrael te odnedavno Švicarska i Finska.
Pretpostavlja se da će Njemačka, ako se odluči za F-35, kupiti avion u A varijanti.