Federacija
Prije prodaje popraviti oružje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada FBiH na sjednici u Sarajevu je prihvatila informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o raspolaganju nad pokretnom vojnom imovinom.
Kako je danas zaključeno, Vlada inicira da Vijeće ministara BiH stavi na razmatranje Anex Sporazuma o konačnom raspolaganju svim pravima i obvezama na pokretnoj imovini koja će i dalje služiti za potrebe obrane, na koji su suglasnost dale obje entitetske vlade, te i da prodaja pokretne vojne imovine bude isključivo u skladu s odredbama tog dokumenta.
Stav Federalne vlade je da je potrebno da svi viškovi naoružanja i vojne opreme, prije prodaje i izvoza iz Bosne i Hercegovine koji potiču iz Federacije BiH budu remontirani i modernizirani u društvima namjenske industrije u FBiH.
Vlada je zadužila premijera FBiH da s današnjim njenim zaključcima Federalne vlade upozna Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH, Ministarstvo obrane BiH i Komisiju za provođenje postupka rješavanja viškova pokretne vojne imovine.
U informaciji Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije je navedeno da Vijeće ministara BiH do sada nije razmatralo i odlučivalo u vezi s dostavljenim prijedlogom Aneksa Sporazuma.
Skupštine
Inače, Predsjedništvo BiH je još 2017. godine zadužilo Ministarstvo obrane BiH da hitno poduzme aktivnosti na prodaji pokretne imovine, ali do danas nije došlo do realizacije Plana prodaje viškova naoružanja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava u Oružanim snagama BiH.
''Federacija BiH ima opravdan interes za prodaju pokretne imovine koja nije u funkciji obrane, što potkrepljuje i činjenicom da 80 posto prihoda od realizirane prodaje pripada entitetima, što je utvrđeno članom 7. Sporazuma'', navodi se.
Uz to Vlada FBiH je usvojila izvještaj o poslovanju gospodarskih društava namjenske industrije registriranih u FBiH za 2020. godinu.
Vlada je zadužila nadzorne odbore i uprave Zraka d.d. Sarajevo, Binasa d.d. Bugojno i Pretisa d.d. Vogošća da, u što kraćem roku, organiziraju održavanje skupština ovih društva u skladu sa Zakonom o gospodarskim društvima, a na kojima će obvezno biti razmatrani izvještaji o prošlogodišnjem poslovanju.
3.708 radnika
Nadležno federalno ministarstvo zaduženo je da i dalje prati i analizira stanje u namjenskoj industriji, te Vladi predlaže mjere i aktivnosti s ciljem realizacije planova za 2021. godinu, kako bi bili ostvareni ciljevi u skladu sa Strategijom razvoja namjenske industrije i Akcijskim planom u FBiH za razdoblje od 2012. do 2022. godine.
U izvještaju je navedeno da je namjenska industrija u FBiH prošle godine ostvarila ukupan prihod od 258.707.571 KM, što je 85 posto u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.
U 2020. godini su gospodarska društva namjenske industrije u Federaciji BiH ostvarila dobit od 17.363.670 KM, što je 40 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
U ovoj industriji je na dan 31.12.2020. godine bilo 3.708 radnika, što je povećanje od pet posto u odnosu na 2019. godinu. I pored problema koji opterećuju rad gospodarskih društava namjenske industrije, istaknuto je da su u godini pandemije postignuti značajni rezultati planirani Strategijom razvoja namjenske industrije i Akcijskim planom u FBiH za razdoblje od 2012. do 2022. godine.