Reforma gasa u zastoju
Transportna mreža je nužna zbog industrije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Na postojećem pravcu postoji problem gasa koji je star 40 godina, te je u jako lošem stanju. Otvaranjem drugog pravca južne interkonekcije relaksirala bi se priča o zakonu o gasu'', rekao je Jasmin Salkić direktor BH Gasa posljednjeg dana petog Energetskog summita u Neumu na temu Reforme sektora gasa u Bosni i Hercegovini.
Reforma u zastoju
Jedna od glavnih poruka Summita je kako je ova reforma godinama u zastoju. Salkić je naglasio kako je najvažnije bilo osigurati dovoljno plina, no kako je nužno stvaranje drugog izvora. To je sigurnost opskrbljivanja, kako je rekao, koju zastupa i Energetska zajednica koja je BiH nametnula sankcije zbog nedostatka adekvatnog pravnog okvira koji treba biti u skladu sa zahtjevima Ugovora o energetskoj zajednici.
''Transportna mreža se mora dovoditi zbog industrije, a to treba dati dobru cijenu'', rekao je Salkić.
Pročitajte još
Goran Frančić, konzultant projekta USAID-a komentirao je činjenicu kako BiH stupa u reforme tek 20 godina nakon Hrvatske.
''To je proces, to se ne može dogoditi preko noći uzimajući jasno u obzir složenost BiH i odnosa unutar nje, potreban je dogovor između sva tri tijela, i entitetskih ministarstava i države na onom optimalnom zajedničkom konceptu kako bi se postigla usklađenost i zakonskog dijela entitetskih zakona sa onim što Europska zajednica zahtjeva.
Natjecanje među opskrbljivačima
USAID EIA priprema izvještaj o primarnom zakonodavstvu i ključnim propisima u BiH i njegovoj usklađenosti sa pravnom stečevinom EU, koja sadrži analizu i preporuke.
''Imamo jedan paket analiza preporuka, da vidimo koji su koraci naprijed. Radimo sa svim partnerima koji su aktivni u gasnom sektoru i hvala im na zalaganju, jer svi radimo da napravimo što bolje dokumente. Sve je ovo u cilju kako popularizirati korištenje prirodnog gasa“, kazao je Mak Kamenica iz USAID EIA.
Konstantin Petrov, konzultant USAID EIA govorio je o Okvirima ulazno-izlaznog modela. Napomenuo je kako kupci slobodno moraju birati opskrbljivača, a da se oni natječu jedni s drugima.
''Na tržište trebaju moći ući novi opskrbljivač koji gas nabavljaju po veleprodajnom tržištu”, kazao je Konstantin.