Tranzit
Rusija ocijenila prodaju plina Europi "kompliciranom"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rusija je u ponedjeljak nakon razgovora predsjednika Vladimira Putina i slovačkog premijera Roberta Fica, priopćila da je situacija s europskim zemljama koje kupuju njezin plin preko ugovora o tranzitu preko Ukrajine vrlo komplicirana i zahtijeva veću pozornost, prenosi Hina.
Ukrajina je najavila da neće obnoviti petogodišnji ugovor o tranzitu ruskog plina u Europu koji istječe krajem godine, jer ne želi na taj način pomagati ruskim vojnim ciljevima.
Plinovod kroz Ukrajinu čini oko polovine ukupnog ruskog izvoza plina u Europu. Slovačka, Italija, Austrija i Češka bi bile zemlje na koje bi najviše utjecao prekid ugovora o tranzitu.
Rusija izvozi plin u Europu i preko plinovoda Turski tok (TurkStream).
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da ne može dati više detalja o nedjeljnim razgovorima Putina i Fica, koji su se također dotakli bilateralnih odnosa i rata u Ukrajini.
Fico je u nedjelju rekao da je Putin potvrdio spremnost Rusije da nastavi isporučivati plin Slovačkoj, iako je slovački čelnik rekao da je to "praktički nemoguće" nakon što istekne sporazum o tranzitu plina između Rusije i Ukrajine.
Nije jasno o kakvom su potencijalnom rješenju dvojica čelnika razgovarali.
Mađarska također želi zadržati ukrajinsku rutu, iako će nastaviti uvoziti ruski plin s juga, preko plinovoda Turski Tok.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je prošlog tjedna da bi obnova ugovora o tranzitu mogla biti moguća, ali samo pod uvjetom da Rusiji ne bude plaćen plin dok ne završi rat, što je uvjet koji Moskva vjerojatno neće prihvatiti.
''Čuli ste izjavu ukrajinske strane i znate stajališta onih europskih zemalja koje nastavljaju kupovati ruski plin i koje to smatraju nužnim za normalan rad svojih gospodarstava. Stoga je ovo vrlo komplicirana situacija koja zahtijeva veću pozornosti'', rekao je Peskov.
Putin je prošlog tjedna rekao kako je jasno da neće biti novog dogovora s Kijevom o slanju ruskog plina preko Ukrajine u Europu.