Ne zna se
Što će BiH s kineskom elektronikom?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Europska unija razmatra zabranu ili ograničavanje upotrebe ili ugradnje opreme kineskih telekomunikacijskh kompanija, a u BiH nijedna agencija, kako navode Nezavisne, ne zna na koji način postupati kad je u pitanju zabrinutost pojedinih zemalja da neke kineske kompanije koriste opremu za prisluškivanje u svojim uređajima.
U Ministarstvu transporta i komunikacija BiH, kao i u entitetskim ministarstvima nadležnim za komunikacije, rekli su da nisu nadležni u vezi s ovom temom.
Iz Veleposlanstva Kine u Sarajevu kažu da nitko nije pružio nijedan dokaz protiv "Huaweija" kad je u pitanju instaliranje opreme za prisluškivanje.
"Nijedan kineski zakon ili kineska regulacija ne daje bilo kojoj instituciji mandat da natjera kompanije da se obavezuju da instaliraju opremu za odavanje podataka. Kineska vlada nikad nije tražila od 'Huaweija' da instalira takozvanu opremu za obavezno odavanje podataka u svoje proizvode, niti je takva oprema ikad pronađena u njihovim proizvodima", istaknuli su u Veleposlanstvu Kine za Nezavisne novine.
Ističu da je kineska strana uvijek bila posvećena da razvije suradnju na obostranu korist s europskim zemljama.
"U međuvremenu, nijedna zemlja, organizacija ili pojedinac nema pravo da ometa ili čak sprečava zakonito i legitimno poslovanje kineskih kompanija a da ne pruži osnov ili čvrst dokaz. Nadamo se da će pošteno, transparentno i neutralno okruženje biti osigurano kineskim kompanijama kada su njihove investicije u pitanju, kao i poslovanje i suradnja", istaknuli su oni.
U Upravi za neizravno oporezivanje BiH kažu da je teško u kratkom roku izdvojiti uvoz kineske robe u BiH koja se može identificirati kao komunikacijska oprema, ali da je u BiH pod tarifnim brojem 85, koji se odnosi na električne strojeve i opremu, aparate za snimanje ili reprodukciju zvuka, televizijske aparate i dijelove i pribor za te proizvode, u 2018. godini uvezeno robe u vrijednosti 336 milijuna maraka, ukupne mase deset tisuća tona.