Usuglašeni
Zabranjuje se izvoz i uvodi pristojba: Srpska i Federacija spašavaju drvo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlade Republike Srspke i Federacije BiH predložit će Vijeću ministara BiH da u potpunosti zabrani izvoz šumskih drvnih sortimenata iz zemlje, kao i da na ogrijev i rezanu građu lišćara uvede pristojbe za izvoz, objavile su Nezavisne novine.
Ovo je prijedlog drvoprerađivača iz BiH koji su, zajedno s predstavnicima resornih ministarstava usuglasili na sastanku koji je održan u Banja Luci, a kako bi se osigurala bolja opskrba sirovinom onim drvoprerađivačima koji imaju veći stupanj finalne obrade drveta.
Za zabranu izvoza šumskih drvnih sortimenata zalagali su se u Republici Srpskoj, a za uvođenje pristojbi su bili u Federaciji BiH, pa su oba prijedloga prihvaćena i bit će dio zajedničke inicijative.
"U sljedećim danima bit će usuglašena visina pristojbena izvoz građe lišćara i ogrijevnog drveta, jer ne postoji opravdanost da se on pod ovim okolnostima događa, kada se to moglo završavati u višim fazama prerade", kaže za Nezavisne novine Lazo Šinik, tajnik Udruženja šumarstva i prerade drveta RS Privredne komore RS.
Goran Zubić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, kaže kako će u idućih petnaest dana biti izvršene dodatne konsultacije s relevantnim institucijama u entitetima kako bi se utvrdila visina pristojbe.
"Prihodi od pristojbi koje bi se ubirale bi se vraćali u entitete u skladu s porijeklom rezane građe. Nismo dalje razrađivali gdje bi one bile utrošene, ali bi logično bilo da se vraćaju sektoru šumarstva i preradi drveta", kazao je Zubić.
On smatra da će ove mjere zaštititi domaće proizvođače.
"Generalni stav Vlade RS je da se sav sječivi etat, odnosno sirovina, u potpunosti na raspolaganje stavi domaćim drvoprerađivačima", zaključio je Zubić.
Rezultatima sastanka zadovoljni su i u Udruženju grupacije šumarstva i drvne industrije pri Gospodarskoj komori Federacije BiH.
"Računamo na to da će dobiti više sirovine uz kriterije koje će predložiti komore. Sirovine moramo usredotočiti na naše proizvođače, a novac od pristojbi ćemo vraćati proizvođačima da ga oni imaju i ulažu u nove tehnologije i nova znanja", kazala je za Nezavisne Šemsa Alimanović, tajnica Udruženja.
Nezavisne novine podsječaju da su Vlada Federacije BiH i Vlada RS na zajedničkoj sjednici, održanoj u Sarajevu u rujnu prošle godine, najavile podnošenje zajedničke inicijative Vijeću ministara BiH za donošenje odluke o zabrani izvoza i prometa trupaca iz Bosne i Hercegovine.
Kako bi spriječila malverzacije i trgovinu sirovinom, RS je donijela privremenu zabranu prometom trupaca izvan svoje teritorije, što je kasnije učinila i Vlada Federacije BiH.
Ove mjere su na snazi do travnja ove godine, kada bi, pod uvjetom da Vijeće ministara BiH uvaži prijedloge, na snagu stupile mjere usuglašene na sastanku u Banja Luci.
Drvna industrija je jedna od najperspektivnijih grana industrije u Bosni i Hercegovini s prosječnim godišnjim izvozom većim od milijardu maraka i stalnom tendencijom rasta.
Međutim, i dalje veći dio izvoza imaju proizvodi s nižim stupnjem obrade, poput građe i ogrijeva, dok izvoz namještaja ima udio od oko 40 posto.