Ministarstvo obrane FBiH
3 tisuće federalnih stanova i dalje nije vraćeno ranijim vlasnicima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Stambeni fond prijašnjeg Federalnog ministarstva obrane (FMO) imao je 12.696 stambenih jedinica, od čega 3.071 nije vraćena ranijim nositeljima stanarskih prava, stoji u revizorskom izvještaju Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH za prošlu godinu.
Broj stambenih jedinica koje nisu vraćene nije konačan, s obzirom na to da u mnogim predmetima još uvijek nisu okončani postupci po zahtjevima za vraćanje stanova u posjed ranijim korisnicima i nositeljima stanarskih prava.
157 kontrola u godinu dana
Prema prezentiranim podacima, 1.196 ranijih nositelja stanarskog prava nisu podnosili zahtjev za vraćanje stana u posjed, a 1.875 zahtjeva za povrat stana nadležni organi su odbili, objavljeno je u izvještaju.
Pročitajte još
Tijekom 2019. godine izvršeno je 157 kontrola korištenja stanova i zapečaćeno 26 stanova, upućeno 10 zahtjeva za deložaciju i 14 urgencija za iseljenje bespravnih korisnika, te podneseno pet tužbi županijskim sudovima.
Služba je, postupajući po zaključku Vlade FBiH od 22. studenog 2019. godine, nakon dostavljanja pojedinačnih informacija o preuzimanju stanova, dostavila Vladi FBiH 29. siječnja 2020. godine Informaciju o preuzetim stanovima u skladu sa Odlukom o određivanju organa za preuzimanje stanova u ime Vlade Federacije BiH za 2019. godinu, u kojoj je, između ostalog, pored redovnih poslova ukazano i na probleme u radu.
Dug najma 4 milijuna KM
Postupajući po Odluci i zaključku Vlade FBIH, Služba je preuzela ukupno 30 stambenih jedinica koje su bile vlasništvo: Vlade RBiH (23), Zavoda za zaštitu spomenika kulture BiH (1), Elektronabavke d.j.l. u suradnji sa Federalnom upravom civilne zaštite (1) i Zavoda za platni promet FBiH (5).
Prema evidenciji poslovnih prostora prijašnjeg Federalnog ministarstva obrane, tvrde revizori, Služba je na 31. prosinca 2019. godine pravo upravljanja i korištenja imala nad 230 poslovnih prostora. Po prezentiranoj dokumentaciji, u revidiranoj godini je za samo 52 poslovna prostora fakturirana zakupnina, za 65 poslovnih prostora utuženi su korisnici zbog neplaćanja zakupnine.
Na prijedlog Službe, u 2019. godini devet poslovnih prostora dodijeljeno je na privremeno korištenje bez naknade odlukama Vlade FBiH. Na kraju godine bila su slobodna 22 poslovna prostora, od čega je osam uvjetno i 14 neuvjetno. Za prostore čiji su korisnici utuženi zbog neplaćanja zakupnine na 31. prosinca 2019. godine potraživanja po ovom osnovu iznosila su 4.472.093 KM.
Što se uradilo?
Određeni korisnici ovih poslovnih prostora i dalje koriste prostore i onemogućavaju Službi ulazak u posjed, a 12 prostora se bespravno koristi. lzvršena je kontrola korištenja za 27 poslovnih prostora, od čega su četiri preuzeta i četiri zapečaćena.
Pročitajte još
''Imajući u vidu da i se dalje 12 prostora bespravno koristi, da su 22 slobodna i da ih je 14 neuvjetno, ne možemo potvrditi da su poduzimane aktivnosti tijekom 2019. godine kako bi se poslovni prostori koji su dati Službi na upravljanje i korištenje učinkovito koristili i zaštitili od daljeg propadanja i bespravnog korištenja'', stoji u izvještaju.
U evidenciji Službe je 180 neperspektivnih lokacija vojne namjene na području FBiH (vojarne, skladišta, zemljišta, tuneli i drugi objekti), od čega je 79 lokacija preuzeto, 17 je i dalje u posjedu Ministarstva obrane BiH u okviru njih dvije lokacije su djelomično preuzete, a 84 lokacije nisu preuzete.
Bez mjera i aktivnosti
Neperspektivne lokacije vojne namjene se odlukama Vlade FBiH, na prijedlog Službe, dodjeljuju na korištenje, i u 2019. godini dodijeljene su tri. Također, odlukama Vlade dodijeljeno je 10 nekretnina prijašnjeg FMO-a i jedna na privremeno korištenje. Služba je 28. siječnja 2020. godine Vladi FBiH dostavila Informaciju o poslovnim prostorima prijašnjeg Federalnog ministarstva obrane i neperspektivnim lokacijama vojne namjene, koju je Vlada FBiH usvojila Zaključkom 6. veljače 2020. godine.
Pročitajte još
Služba u Informaciji, tvrde, nije dala prijedlog mjera u cilju naplate potraživanja od izdavanja u zakup poslovnih prostora i ulaska u posjed prostora za koje se ne plaća zakupnina, niti je predložila poduzimanje konkretnih aktivnosti u cilju konačnog postupanja po Zaključku Vlade FBiH, kojim joj je u nadležnost data nepokretna imovina prijašnjeg FMO-a.
Vlada FBiH Informaciju je samo usvojila, te zadužila Službu da provjeri trenutno stanje stanova i procijeni iznos sredstva potrebnih za njihovo dovođenje u funkcionalno stanje. Za ostalu nepokretnu imovinu, navode, nisu predložene mjere i aktivnosti za rješavanje utvrđenih problema u sljedećem razdoblju, stoji u revizorskom izvještaju za prošlu godinu.
Naime, Odlukom Vlade FBiH od 29. prosinca 2005. godine i Zaključkom Vlade FBiH od 27. srpnja 2006. godine, Služba je trebala preuzeti poslove u vezi s nepokretnom i pokretnom imovinom prijašnjeg Federalnog ministarstva obrane. Također, Služba je zadužena da vodi evidenciju i upravlja pokretnom i nepokretnom imovinom prijašnjeg FMO-a, koja obuhvaća stanove, poslovne prostore, garaže i drugu neperspektivnu vojnu imovinu, objavljeno je u reviziji.