Prirodne katastrofe
BiH odobreno 37 milijuna eura za zaštitu od poplava
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odbor direktora Svjetske banke odobrio je 37 milijuna eura za zaštitu od poplava za 300.000 stanovnika Bosne i Herecegovine.
Godine rizika
Odobrena sredstva omogućiće proširenje prve faze Programa integriranog razvoja koridora Save i Drine na dodatna geografska područja, uključivanjem Federacije BiH i Brčko distrikta, dok je financiranje za Republiku Srpsku odobreno u kolovozu 2020. godine, piše BHRT.
Šef Ureda Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Christopher Sheldon rekao je da ovaj projekat predstavlja izvrstan primjer jačanja klimatske otpornosti BiH u vremenima kada su prijetnje po okolinu veće nego ikada prije.
Pročitajte još
"Fokus projekta na jačanje regionalne suradnje, kako unutar BiH tako i na zapadnom Balkanu, savršeno se uklapa u našu viziju zelenije i prosperitetnije budućnosti regije", istaknuo je Sheldon.
BiH se godinama suočava s rizikom od hidrometeoroloških opasnosti i prirodnih katastrofa poput sezonskih poplava i sušnih perioda, koje pogađaju poljoprivredu i zdravlje ljudi, navode iz Banke.
Iz Svjetske banke navode da će BiH, prema projekcijama utjecaja klimatskih promjena, dodatno ugroziti intenzivne padaline i direktne poplave u područjima rijeke Drine i rijeke Save, najveće pritoke Dunava, druge najduže rijeke u Europi.
Iskorak
Dodatno financiranje Svjetske banke pomoći će u provođenju nužnih investicija u infrastrukturu, kao što su nasipi, brane i akumulacije, čime se potpomaže zaštita od poplava i unapređuje upravljanje okolinom u BiH.
Ova inicijativa je dio šireg programa koji obuhvata tri zemlje u slivu Save i Drine – BiH, Crnu Goru i Srbiju. Integrirani pristup ovog programa omogućava kombinaciju financiranja zaštite od poplava, upravljanja okolinom i modernizacije djelatnosti luka s ciljem bolje povezanosti duž koridora dvije rijeke.
Svjetska banka je, kako je navedeno u njezinoj strategiji za BiH, opredijeljena za pružanje podrške zemlji u ublažavanju uticaja poplava, jačanju regionalne suradnje i promociji održivog razvoja.
Ovaj projekat predstavlja značajan korak u pravcu ostvarivanja ovih ciljeva i izgradnje otpornije budućnosti i bolje povezanosti regije, ističu iz Svjetske banke.