Glavni motiv - besplatna dostava

56 posto građana BiH kupuje preko interneta

56 posto građana Bosne i Hercegovine kupuje preko interneta – besplatna isporuka glavni motiv
Gospodarstvo / Novac | 24. 07. 2020. u 10:47 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Oko 56 posto korisnika platnih kartica u Bosni i Hercegovini nabavlja robu i usluge putem interneta. Od toga, 29 posto potrošača obavlja online kupovinu par puta mjesečno, više od polovine to čini par puta godišnje, dok pet posto kupuje preko interneta nekoliko puta sedmično, pokazuje regionalno istraživanje koje je nedavno sprovela kompanija Visa u okviru kampanje „U korak s digitalnom budućnošću.“

Kao glavne razloge za online trgovinu kupci ističu uštedu vremena, sigurnost, brzinu, uštedu novca i praktičnost, veliki izbor, zatim činjenicu da za kratko vrijeme mogu da pronađu i usporede razne ponude. Skoro dvije trećine navelo je da bi ih besplatna isporuka potaknula da u budućnosti više kupuju preko interneta, a kao prednosti potrošači ističu i niže cijene (54 posto) i popuste (45 posto).

Odjeća i obuća

Neki proizvodi su dostupni samo putem interneta, dok u isto vrijeme online nabavka omogućava veći izbor proizvoda i usluga. Povoljnost su i domaći ili strani sajtovi koji povezuju potrošače i prodavce, kao i ugodnost kupovine iz vlastitog doma ili druge lokacije po izboru.

Odjeća i obuća su artikli koji se najviše kupuju online (56 posto), oko 25 posto njih nabavlja male kućne aparate putem interneta, a 24 posto kozmetiku i preparate za njegu ljepote.

Prostor za unaprjeđenje online nabavke je u domenu prehrambenih proizvoda iz prodavnica, video igrica, softvera i hardvera, dok su u toj kategoriji i automobilske gume i drugi dijelovi... Sve stavke ne prelaze 15 posto na pitanje da li ste nabavljali pomenutu robu i usluge u prethodnih šest mjeseci.

Oko 77 posto potrošača najčešće koristi pametni telefon za online kupovinu, dok 42 posto njih upotrebljava laptop, a 18 posto desktop kompjuter.

Plaćanje gotovinom prilikom dostave

S druge strane, skoro svaki treći građanin koji se oslanja na tradicionalne načine kupovine navodi da nema naviku plaćanja putem interneta, kao i da im ovaj oblik šopinga onemogućava da probaju odjeću i obuću - 29 posto. Oko 61 posto ispitanika i dalje smatra plaćanje gotovinom prilikom dostave kao jedno od boljih rješenja, ipak, gotovo polovina naglašava da bi ih niže cijene motivirale da se u budućnosti više okrenu suvremenim metodama nabavke proizvoda. Također, ističu da bi se više zainteresirali za ovaj vid kupovine ukoliko bi bili sigurniji u kvalitetu proizvoda koji im se isporučuje, a sam proces nabavke proizvoda jednostavniji.

„Potrošači su za vrijeme karantena dobili priliku da se bolje upoznaju s e-trgovinom, budući da je to bio jedini siguran način za nabavku neophodnih proizvoda. Epidemija virusa COVID-19 ubrzala je digitalnu transformaciju širom svijeta. Građani Bosne i Hercegovine slijede ovaj trend i prelaze na trgovinu koja je digitalne prirode, jer žele da namirnice i drugu robu kupuju na brz i siguran način. Kako bi odgovorila na novonastale potrebe kupaca, Visa je nedavno predstavila Visa Secure, koji koristi 3DS tehnologiju. Radi se o globalno prihvaćenom rješenju za potvrdu identiteta namijenjenom da poveća sigurnost transakcija e-trgovine u realnom vremenu. Primjenom novih standarda za plaćanje putem interneta, želimo da učinimo iskustvo online kupovine jednostavnim i pristupačnim“, rekao je Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije Visa za Jugoistočnu Europu.

Istraživanje tijekom svibnja

Kada je riječ o zemljama regije, najbolje rezultate po pitanju e-trgovine bilježi Sjeverna Makedonija, gdje čak 90 posto građana kupuje putem interneta. U Srbiji također raste interesiranje za web prodavnice, budući da se 70 posto ispitanika opredijelilo za ovaj oblik nabavke, dok je u Albaniji to skoro 60 posto, a u Crnoj Gori svaki drugi građanin.

Kompanija Visa posjećena je pružanju podrške privredama koje su pogođene pandemijom i želi da im svojom ekspertizom, analizom podataka i proizvodima omogući da što prije stanu na noge. U narednom periodu, svjetski lider u digitalnim plaćanjima predstavit će rezultate cjelokupnog regionalnog istraživanja, kako bi upoznao javnost s novitetima u potrošačkim navikama i tako pomogao vladama i poduzećima prilikom donošenja važnih odluka. Istraživanje je provedeno tijekom svibnja, na uzorku od po 500 korisnika kartica u zemljama iz regije, starosti od 18 do 55 godina.

Kopirati
Drag cursor here to close