UNDP
Balkanski paradoks: Žene obrazovanije, muškarci bogatiji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Novi podaci o rodnoj ravnopravnosti objavljeni od strane Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) pokazuju da u Evropi nema zemlje u kojoj žene zarađuju više od muškaraca, iako žene imaju višu ili istu razinu obrazovanja kao muškarci.
Prema izvješću UNDP-a, u 59 zemalja žene obično premašuju muškarce u prosječnom broju godina školovanja, s blagom razlikom koja varira od dvije godine do otprilike mjesec dana.
Isto izvješće otkriva da u Europi postoji ukupno 17 zemalja u kojima žene stječu više obrazovanja, ali im je godišnji prihod niži u usporedbi s muškarcima, izvještava Erudera.com.
Bosna i Hercegovina: Muškarci u zemlji provode 1,6 godina više u školi u usporedbi s ženama i zarađuju 9.208 dolara (8.492 eura) više od njih.
Podaci o susjednim zemljama BiH:
Hrvatska: Muškarci provode otprilike šest mjeseci više u obrazovanju u usporedbi s ženama, što rezultira godišnjim prihodom muškaraca od 12.825 dolara (11.827 eura) više. Žene i muškarci u Hrvatskoj zarađuju 23.888 dolara (22.029 eura) odnosno 36.713 dolara (33.856 eura) godišnje.
Srbija: Muškarci u Srbiji nisu obrazovaniji od žena; provode osam mjeseci više u školi. Međutim, zarađuju ukupni godišnji prihod od 23.270 dolara (21.462 eura) u usporedbi s ženskih 15.306 dolara (14.116 eura). To je razlika od 7.964 dolara (7.345 eura) godišnje, što ukazuje na diskriminaciju prihoda u zemlji.
Crna Gora: Osam mjeseci više obrazovanja od žena, i muškarci u Crnoj Gori zarađuju 10.066 dolara (9.284 eura) više od žena.
"Podcjenjivanje ženskog rada prominentan je problem u današnjem radnom svijetu. Unatoč mjerljivim razlikama između spolova, značajan dio razlike u plaćama između spolova ostaje neobjašnjen. Posebno, statistike pokazuju da su žene nerazmjerno zastupljene u niže plaćenim zanimanjima koja nude smanjene pogodnosti, što igra ključnu ulogu u održavanju ove plaćene razlike. Ova situacija zahtijeva sveobuhvatan napor u rješavanju sistemskih faktora koji doprinose ovoj razlici u plaćama između spolova i osiguravanju pravedne kompenzacije za sve", izjavila je Alma Miftari iz Erudera.