Svoje plaće ne diraju
Političari za sebe imaju, narod ko šiša
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mnogi još nisu imuni na koronavirus, ali su vrlo visoke plaće većine bosanskohercegovačkih političara i u pandemiji ostale imune na uštede. Nije poznato jesu li parlamentarci i/ili ministri bilo koje razine vlasti sebi smanjili plaće.
Službenih prijedloga za smanjenje plaća i drugih silnih naknada je bilo, ali većina nije prihvaćena. U međuvremenu vlastodršci pozivaju na uštede, ali često na štetu nekoga ili nečega, a to nešto je nerijetko egzistencijalno važno.
Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo su na jučerašnjoj sjednici raspravljali o tome je li dobro novac planiran za infrastrukturne projekte prenamijeniti prvenstveno za borbu protiv pandemije, Klix.
Jedni su mislili da je to opravdano, dok su drugi smatrali da će se time onemogućiti ekonomski razvoj. Prijedlog zastupnice Saveza za bolju budućnost (SBB) Bilsene Šahman da se svi zastupnici odreknu tromjesečne plaće nije prihvaćen.
A plaća zastupnika sarajevskog kantona iznosi više od 2.400 KM, dok plaća ministara iznosi više od 2.800 KM - podaci su iz Registra uposlenih u KS. Gdje su druge skupštinske naknade i to što pojedini zastupnici imaju zaposlenje u firmama, poduzećima, institucijama.
Ista ili malo drugačija situacija s iznosom plaća i naknada je na nižim i višim instancama vlasti.
Da nisu svi političari isti pokazao je primjer zamjenika predsjedavajućeg Općinskog vijeća Centar Sarajevo Benjamina Isovića iz Socijaldemokratske partije (SDP) i Ire Adilagić iz Naše stranke (NS). Mnogi građani su bili u nevjerici da su njih dvoje predložili da se odreknu plaće od 3.600 KM. Ovom uštedom bi proračun Općine Centar bio bogatiji za 345.600 KM u sljedeće četiri godine.
Načelnik Novog Travnika Stjepan Dujo je proračunom za ovu godinu smanjio plaću sebi i općinskim službenicima. S druge strane su povećane stipendije, naknade za porodilje i subvencije vrtića.
Na početku pandemije prošle godine predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović je tražio da se dvije trećine njegove plate kao člana rukovodstva Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine uplati Muslimanskom dobrotvornom društvu Merhamet.
Njegov stranački kolega, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović je također na početku pandemije dvije trećine plate ustupio u humanitarne svrhe.
Jedino je moguće zamišljati koliko bi se novca uštedjelo od brojnih pretplaćenih parlamentaraca, vijećnika, ministara, premijera i načelnika kada bi se i oni solidalizirali s građanima. Bar u ovo vrijeme koje je najteže Bosancima i Hercegovcima od završetka posljednjeg rata.
Njihove visoke plaće, koje su utoliko više sporne zbog iznimno teške situacije u državi, su podsjetnik da ova zemlja ima novca, ali da se on pogrešno troši.
U međuvremenu, divljaju cijene osnovnih potrepština, a radnici rade u teškim uvjetima za platu za koju neki od njih ne znaju hoće li je primiti. Treba podsjetiti da sindikalna potrošačka korpa iznosi više od dvije tisuće KM, a da je prosječna plata nešto viša od 900 KM. Pri tome ne treba zaboraviti da je u prosječnu platu uračunata i plaća onih koji rade u javnom sektoru, a koji su mnogo bolje plaćeni od onih u privatnom sektoru.
Neuposleni su skoro prepušteni sami sebi. Pa su oni brojni koji su ostali bez posla u KS u ljeto prošle godine mjesecima čekali na naknadu od 380 KM, dok su zastupnici i ministri, ne samo ovog kantona, uredno dobivali svoje basnoslovne plaće.