Brojne nepravilnost
Članovi NO Zračne luke Mostar naplaćivali sjednice iako im je mandat istekao
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federalni revizori prečešljali su financijska izvješća Zračne luke Mostar, a njihove su se ocjene nakon izvršene revizije za 2017. kretale od negativnog do mišljenja s rezervom.
Tako su revizori utvrdili da ovo društvo u 2017. godini nije točno iskazalo pozitivan financijski rezultat. U ovom poduzeću je iskazana dobit od 41.083 KM, a revizori smatraju da je precijenjen za iznos od najmanje 145.308 KM, piše Dnevni Avaz.
''Nisu knjiženi troškovi u iznosu od najmanje 126.916 KM, u čemu su troškovi za marketinške usluge 92.016 KM, i nisu točno iskazani troškovi amortizacije. Prihodi su više iskazani za 18.392 KM, a nije moguće kvantificirati iznos pogrešnog iskazivanja prihoda od donacija'', navedeno je u izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH.
Dotakli su se revizori i problema sa Skupštinom i Nadzornim odborom (NO) Zračne luke te je podvučeno da financijski izvještaji o poslovanju nisu usvojeni od 2013. do 2017. godine.
No, zanimljivo je da su iskazani troškovi naknada članovima NO u iznosu od 14.305 KM. Naknada za predsjednika NO je 400 KM, a članovima 300 KM. Iako je u srpnju 2016. godine istekao mandat NO, u 2017. godini održane su dvije sjednice, a naknade su obračunate za svaki mjesec.
Troškovi plaća i ostalih osobnih primanja iskazani su sa 1,4 milijuna KM i čine 51 posto poslovnih rashoda. Prosječna neto plaća u ovom poduzeću je 1.180 KM, a najniža 649 KM. Topli obrok je tijekom cijele godine iznosio 16,60 KM, a u pojedinačnim slučajevima uposlenik je imao mjesečnu naknadu za topli obrok od 498 KM.
Zanimljivo je da su prihodi od subvencija i donacija veći od prihoda koje Društvo ostvaruje obavljanjem redovnih poslovnih aktivnosti i čine 53 posto ukupno ostvarenih prihoda.
Između ostalog, u zaključenim ugovorima s avioprijevoznicima utvrđeni su i popusti na cijenu usluge, pa je tako navedeno da je za redovnu liniju Mostar - Zagreb dat popust ''Croatia Airlinesu'' od čak 75 posto, no, kako su naveli revizori, nije dokumentiran način odobravanja popusta.
Također, provedenom revizijom su uočene brojne nepravilnosti kod provođenja postupka javnih nabavki.