MI nismo krivci
Crnogorski ugostitelji prijete da neće poštivati epidemiološke mjere
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Crnogorski ugostitelji priopćili su u četvrtak da neće zatvoriti svoje objekte sutra u ponoć kada bi trebale stupiti na snagu nove epidemiološke mjere u Podgorici, Cetinju, Budvi i Ulcinju, koje podrazumijevaju prekid rada kafića i restorana na najmanje dva tjedna.
Zdravstvene vlasti u Crnoj Gori su, nakon što je broj zaraženih koronavirusom u tim općinama nastavio rasti, donijele odluku da se na dva tjedna zatvore ugostiteljski objekti i škole, te zabrane kućne posjete.
Ranije su zdravstvene vlasti uspostavile takozvani sustav semafora, koji podrazumijeva da u crvenu zonu s restriktivnim mjerama koje uključuju i policijski sat ulaze općine koje imaju više od 1200 zaraženih na 100 tisuća stanovnika u posljednja dva tjedna. Žuta zona obuhvaća one gradove u kojima je broj oboljelih u posljednjih 14 dana između 800 i 1200 i u tim gradovima zatvaraju se kafići, restorani i škole. U zelenoj zoni su općine skoro bez restrikcija.
Crnogorski ugostitelji najavili su da će na prosvjedu koji su za sutra zakazali na centralnom podgoričkom trgu zatražiti da budu tretirani kao i ostale grane privrede.
"Članovi udruženja iz čitave Crne Gore smatraju da nisu krivci za novonastalu situaciju, već su poštovanjem mjera NKT-a u svojim objektima dali značajan doprinos suzbijanju epidemije virusa“, priopćeno je iz udruženja ugostitelja.
Mjerama koje su u Crnoj Gori uvedene početkom rujna, kada je nakon političkih skupova održanih uoči i nakon parlamentarnih izbora naglo porastao broj oboljelih, u ugostiteljskim objektima dozvoljeno je da za istim stolom sjede najviše dvije osobe, a većini općina rad ugostiteljskih objekata ograničen je do 22 sata.
Istodobno, danas je institut za javno zdravlje zabilježio nova 682 slučaja zaraze, i dvije smrti. „Trenutno je 6090 oboljelih što je na 100 tisuća stanovnika 967“, priopćili su crnogorski epidemiolozi.
Od početka godine ukupan broj registriranih slučajeva infekcije novim koronavirusom u Crnoj Gori je 21.533, odnosno preko tri posto populacije te zemlje, prenosi Hina.
Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, koji je privremeno preuzeo vodstvo Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori nakon smrti mitropolita Amfilohija, pozitivan je na koronavirus, priopćeno je iz mitropolije crnogorsko-primorske.