Ne odustaju od HE Vranduk
Elektroprivreda BiH treba isplatiti preko 32 milijuna Strabagu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Austrijska firma Strabag početkom godine dobila je spor na Međunarodnom arbitražnom sudu u Briselu, prema kojem je Elektroprivreda BiH dužna isplatiti Austrijancima odštetu od 16,4 milijuna eura (skoro 32,1 milijun KM).
Potvrdili su ovo za Klix.ba i iz Elektroprivrede BiH, odakle su istakli kako je ova odluka za njih iznenađujuća, s obzirom na to da im je djelovalo da imaju dobru poziciju u ovom slučaju.
"Odluka je donesena preglasavanjem u Arbitražnom vijeću, po svim ključnim pitanjima, na način da je Arbitražno vijeće glasalo 2:1. Od iznosa koji je presuđen dio se odnosi na povrat ranije naplaćenog iznosa bankovne garancije za koju je prethodno sud u Beču dosudio u korist JP Elektroprivreda BiH, što se odnosi na oko 11,7 milijuna KM. Osim vraćanja ovog iznosa, preostali iznos u odluci se odnosi na troškove koje je suprotna strana imala na projektu, troškove postupka i sl. Zanimljivo je da arbitražnom odlukom izmakla dobit Strabagu nije dosuđena, jer je utvrđeno da dobit ne bi ni imao na projektu", kazali su nam iz Elektroprivrede BiH.
Naime, riječ je o arbitraži koju je pokrenuo Strabag zbog spora u vezi s gradnjom hidroelektrane Vranduk, čiji su radovi zaustavljeni 2016. godine.
Iz Elektroprivrede kažu kako je postupak izbora izvođača okončan 2016. godine te kako je provođen po procedurama međunarodnih kreditora čija sredstva su i korištena za realizaciju projekta.
"Nakon takvog transparentnog postupka nabavke konzorcij Strabag/Končar dobio je ugovor za projektiranje i izgradnju HE Vranduk. Ubrzo nakon početka realizacije projekta Strabag/Končar je imao znatna kašnjenja u realizaciji posla i nije ispoštovao nekoliko ugovornih obaveza, na što je JP Elektroprivreda BiH ukazivalo izvođaču. Isto je izvođaču ukazivao i FIDIC Inženjer (Nadzor) kao glavni administrator ugovora po žutom FIDIC-u", pojasnili su iz Elektroprivrede BiH.
Kažu i kako je Strabag već na početku realizacije od njih tražio 13,7 milijuna eura dodatnih troškova sa zahtjevom da se iznos utvrdi kroz aneks ugovora bez provođenja propisanih ugovornih procedura.
"JP Elektroprivreda BiH, sagledavajući ugovorne odredbe i dati zahtjev, nije našlo osnovu za udovoljavanje ovakvom nerazumnom zahtjevu te je izvođač upućen da ugovor realizira u okviru ugovornih procedura. Suočen sa zahtjevom da ispoštuje ugovor, Strabag/Končar je tražio isplatu mjesečnih iznosa koji su navodno dospjeli, i pri tome je to radio bez poštovanja dogovorene procedure plaćanja, koja uključuje fakturiranje (u skladu sa Zakonom o financijskom poslovanju FBiH). Kada je Elektroprivreda BiH očekivala da primi zahtjev za plaćanje (fakturu) u skladu s dogovorenom procedurom fakturiranja, Strabag/Končar je raskinuo ugovor. U trenutku raskida ugovora izvođač je imao više od 10 milijuna KM avansno uplaćenih sredstva", kažu iz ovog javnog poduzeća.
Iz Elektroprivrede BiH ističu i kako je, unatoč njihovom nastojanju da se postigne sporazumno rješenje, Strabag/Končar pokrenuo arbitražni postupak.
"U arbitražnom postupku Elektroprivreda BiH je prezentirala sve činjenice koje dokazuju i prikazuju događaje na projektu, ali nažalost, veći dio Arbitražnog vijeća smatrao je da postupak fakturiranja, unatoč tome što je dogovoren i evidentiran u pisanoj formi, nije bio obavezujući za Strabag/Končar. Ovo je za Elektroprivredu BiH i zastupajući odvjetnički tim potpuno pogrešna i šokantna odluka Arbitražnog tribunala", ističu iz Elektroprivrede BiH.
Presuda se, dodaju, trenutno sagledava kao i mogućnosti koje JP Elektroprivreda BiH ima u pogledu daljnjih radnji.
"Nakon raskida ugovora od izvođača, projekt je suštinski ostao bez dozvola, jer su istekle. U tijeku je ponovno ishodovanje dozvola i suglasnosti, jer JP Elektroprivreda BiH ima namjeru nastaviti aktivnosti i u konačnici ovaj projekt i realizirati. U ovom trenutku teško je definirati period u kojem će se to desiti jer dinamika aktivnosti ovisi i od organa koji izdaju dozvole i suglasnosti", zaključak je ovog javnog poduzeća.
Podsjetimo, raskidom ugovora zaustavljena je gradnja prve hidroelektrane u sistemu Elektroprivrede BiH, na koju se čeka već 30 godina. Zbog blokada je ovo gradilište, odlukom EBRD-a, moralo biti vraćeno u prvobitno stanje.