Saudijska Arabija
'Igman' d.d. Konjic potpisao dva ugovora vrijedna 80 milijuna maraka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kompanija namjenske industrije ''Igman'' d.d. Konjic danas je na sajmu vojne industrije ''World Defense Show 2024'', koji se održava u Saudijskoj Arabiji, svečano potpisala dva nova ugovora u vrijednosti od 80 milijuna KM.
''World Defense Show'' sajam vojne industrije koji se od 4. do 8. veljače održava u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu, okupio je i ove godine više od 750 izlagača iz više od 45 zemalja, a među dužnosnicima koji su nazočili prestižnom događaju za umrežavanje, partnerstvo i razmjenu znanja u domeni obrambene industrije bili su i predstavnici Bosne i Hercegovine i kompanije ''Igman'' d.d. Konjic.
Priliku za susret s poslovnim partnerima, izaslanstvo kompanije ''Igman'' predvođeno direktorom Đahidom Muratbegovićem i izvršnim direktorom Arminom Sarajlićem, u pratnji veleposlanika Bosne i Hercegovine u Kraljevini Saudijskoj Arabiji Razima Čolića, iskoristilo je za potpisivanje značajnih ugovora s Nacionalnom gardom i Ministarstvom odbrane KSA.
Ključni pokretači vojne industrije
''Kraljevina Saudijska Arabija jedan je od ključnih pokretača globalne vojne industrije. Pokazuju to i podaci o konstantnom ulaganju u jačanje svojih obrambenih kapaciteta, stoga raduje činjenica da svoje oružane snage opskrbljuju našim proizvodima. Dokaz je to naše kvalitete i spremnosti da odgovorimo jednom zahtjevnom tržištu, te posebno raduje kontinuirana suradnja s obrambenim institucijama Kraljevne Saudijske Arabije započete prije nešto više od desetljeća'', kazao je direktor kompanije ''Igman'' Đahid Muratbegović, priopćeno je iz spomenute kompanije.
Pročitajte još
BiH nastavlja obarati rekorde kada je riječ o izvozu oružja i streljiva, a da je tako pokazuje i podatak da je u prošloj godini namjenska industrija u strane zemlje isporučila proizvode vrijedne oko 241 milijun KM, što je za čak 45 milijuna više u odnosu na godinu ranije.
Najviše su izvožene bombe, granate, torpeda, mine, rakete te slična vojno streljivo i njihovih dijelovi.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH rast izvoza započeo je od 2020. godine kada je na ino-tržište plasirano naoružanje vrijedno 141 milijun maraka, a godinu kasnije oko 192 milijuna maraka.
''Kao i prethodnih godina BiH je najviše oružja izvezla u Sjedinjene Američke Države, Bugarsku, Tursku i Saudijsku Arabiju. Osim ovih zemalja pri samom vrhu su i Srbija, Slovačka, Njemačka, Kongo i Češka'', kazala su iz UNO BiH.
Ovakvi podaci nisu iznenadili ni ljude u namjenskoj industriji. Većinski vlasnik kompanije ''Tehnički remont Bratunac'' (TRB) Slavenko Ristić rekao je ranije za 'Glas Srpske' da je iz mjeseca u mjesec sve veća potražnja sa oružjem, a za to je zaslužno više faktora.
Namjenska industrija bilježi rekorde
''To me ne iznenađuje, s obzirom na to u kakvom vremenu živimo, ne postoji međunarodno pravo, a potražnja za oružjem nije uslovljena samo sukobom u Ukrajini. Gotovo smo ubijeđeni da će ovaj trend kako ove godine tako i naredih samo rasti'', rekao je Ristić.
Prema njegovim riječima, ovo je i šansa za razvoj namjenske industrije, a imaju dobru suradnju sa zemljama kojima isporučuju proizvode.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH u prošloj godini uvoz oružja i streljiva bio je sličan onom iz 2022. godine.
''Na području BiH lani je uvezeno oružja u vrijednosti od 24, 498 milijuna KM, a najveća je bila potražnja za granatama, minama i streljivom'', istaknuli su iz UNO BiH.