FUZIP
Inspekcija u nadzoru: Kome fali fiskalni račun?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U nastavku prvog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora, federalni inspektori su vršili nadzore na području Unsko-sanskog, Hercegovačko-neretvanskog, Zeničko-dobojskog, Zapadno-hercegovačkog, Bosanskopodrinjskog, Srednjebosanskog i Kantona 10.
Od 17. svibnja pa zaključno s 4. srpnja, izvršena su 1.902 inspekcijska nadzora i 21 kontrolni nadzor; utvrđeno je 1.186 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 1.186 prekršajnih naloga s ukupnim finansijskim efektom u iznosu 1.706.110 KM; utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 177.245 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak; izrečeno je 114 upravnih mjera, od kojih se 55 odnose na mjere privremene zabrane rada. Od 696 kontroliranih gospodarskih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima; konstatirano je da svi subjekti nadzora posjeduju fiskalni uređaj, a 100 subjekata nadzora nije izdavalo fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
Od početka prvog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora, od 18. ožujka do 4. srpnja 2019., inspekcijski nadzori su vršeni u svih 10 kantona u Federaciji BiH, a izvršeno je 4.675 inspekcijskih nadzora i 98 kontrolnih nadzora; utvrđeno je 2.899 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 2.899 prekršajnih naloga s ukupnim finansijskim efektom u iznosu 4.104.032 KM; utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 1.630.354,72 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak; izrečeno je 599 upravnih mjera, od kojih se 167 odnose na mjere privremene zabrane rada. Od 1.555 kontrolisanih privrednih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, konstatovano je da tri subjekta nadzora ne posjeduju fiskalni uređaj, a 220 subjekata nadzora nije izdavalo fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
Pojačani inspekcijski nadzori se vrše u sklopu posebnog programa inspekcijskog nadzora, s ciljem suzbijanja pojavnih oblika sive ekonomije u Federaciji Bosne i Hercegovine. Inspekcijski nadzori se vrše u oblastima trgovine, turizma, rada, poljoprivrede, zdravstva, urbanizma i ekologije, saobraćaja, šumarstva, voda, verterinarstva, rudarstva, te termo i elektroenergetike, putem zajedničkih multidisciplinarnih timova, u saradnji s kantonalnim inspektorima rada.
Pojačane inspekcijske aktivnosti bit će nastavljene u kontinuitetu, na cijelom teritoriju FBiH.
''Apeliramo na građane da uočene nepravilnosti prijave na sljedeće kontakte FUZIP: telefon za prijave 033/22 66 44, e-mail info@fuzip.gov.ba, ili poštom na adresu Fehima ef. Čurčića br. 6. Sarajevo '', kaže se u saopćenju iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.