Apeli i vapaji nemaju svrhe

Izbori prošli, obećanja zaboravljena - cijene ne prestaju rasti

Cijene hrane i grijanja zimu pretvaraju u košmar
Gospodarstvo / Novac | 18. 11. 2022. u 11:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stalni rast cijena, koji traje već predugo, kao da je paralizirao građane koji i najave novih poskupljenja dočekuju ošamućeni poplavom sličnih vijesti i dosadašnjom borbom da prežive.

Upozorenja, apeli, prijedlozi, vapaji, nemaju svrhe u državi u kojoj Fadil Novalić tvrdi da ulje nije skuplje, samo ga manje možemo kupiti, a Radovan Višković demantira znanost tvrdeći da čovjek bez hrane i vode može preživjeti mjesec i po.

Postotak inflacije od 17,3 posto BiH je svrstao među najgore države Europe i posljednju u regiji. Sve je danas skuplje nego prošle godine, što potvrđuju i podaci da se u studenom 2021. kilogram brašna kupovao za 1,2, dok danas košta oko 1,7 KM.

Cijene ulja bile su i više, ali trenutno su na 4,1 KM, za oko 90 feninga više nego u istom mjesecu prošle godine.

Litra mlijeka koštala je 1,4, a danas 2,50 KM, kilogram kave poskupio je s 15 na 16,7 KM... Maslac je s 5 skočio na 7,5 KM.

''To su podaci koji potvrđuju da poskupljenje nije došlo preko noći. Ekstremnije skokove cijena imali smo kod jestivog ulja, pilećeg mesa i maslaca svojevremeno, ili mlijeka nedavno, pa i još uvijek, ali su u kontinuitetu cijene rasle. Čak i brašna, usprkos zalihama žita nabavljenim po nižim cijenama. Svakako da je to ogroman udar koji značajno utiče na troškove života ne samo direktno, kroz tu cijenu brašna, već i svih ostalih proizvoda na bazi brašna bez kojih je nezamisliva čak i najskromnija ishrana'', kaže ekonomski analitičar Igor Gavran.


Dodaje da će poskupljenja životnih namirnica, uz rast troškova grijanja, goriva, a moguće i struje, zimu učiniti veoma teškom za većinu građana, pogotovo nakon što su izbori prošli i data obećanja zaboravljena.

Gavran smatra da nema osnova za daljnja poskupljenja i da ih na svaki način treba spriječiti.

''Odavno se i federalni premijer hvali navodno velikim zalihama žitarica u robnim rezervama, pa, ako one zaista postoje, zašto se plasmanom jeftinijeg brašna na tržištu nije utjecalo na cijene i spriječilo ostvarivanje ekstraprofita pretjeranim poskupljenjima'', pita Gavran.

Kopirati
Drag cursor here to close