''Predali na vrijeme''

Krišto podnijela aplikaciju za sredstva iz Fonda solidarnosti EU za sanaciju posljedica poplava

''Predajom zahtjeva u zadanom roku Bosna i Hercegovina je potvrdila i svoju opredijeljenost za transparentno i učinkovito upravljanje sredstvima Fonda solidarnosti'', navodi se u priopćenju Vijeća ministara.
Gospodarstvo / Novac | 27. 12. 2024. u 09:29 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto službeno je podnijela aplikaciju za sredstva iz Fonda solidarnosti Europske unije (EUSF) u cilju sanacije šteta uzrokovanih razornim poplavama koje su u listopadu ove godine pogodile Bosnu i Hercegovinu.

Poplave, izazvane obilnim oborinama i ekstremnim vremenskim uvjetima, uzrokovale su velike materijalne štete, uključujući klizišta, bujice koje su, nažalost, dovele do gubitka ljudskih života, te djelomično ili potpuno uništile stambenu, prometnu, vodnu i komunalnu infrastrukturu najpogođenijih područja. Pogođene su brojne lokalne zajednice, posebice u središnjim, južnim i zapadnim, dijelovima zemlje, ostavljajući za sobom teške posljedice kako za stanovništvo tako i na gospodarstvo, priopćeno je iz Vijeća ministara.

Važan trenutak za BiH

Ovaj korak predstavlja važan trenutak za Bosnu i Hercegovinu, jer je ovo prvi put da naša zemlja ima mogućnost aplicirati za sredstva iz ovog značajnog europskog mehanizma solidarnosti.

''Aplikacija za sredstva EUSF-a rezultat je intenzivnog rada Tima za pripremu aplikacije imenovanog od strane Vijeća ministara BiH na prijedlog predsjedateljice VM BiH, a u koji su bili uključeni predstavnici Ureda predsjedateljice Vijeća ministara BiH, državnih ministarstava sigurnosti te financija i trezora, Direkcije za europske integracije, Direkcije za ekonomsko planiranje, Vijeća za statistiku BiH, kao i predstavnici entitetskih uprava civilne zaštite. U radu Tima sudjelovali su i imenovani koordinatori Vlade Federacije BiH, koordinatori ispred kantonalnih vlada, timovi lokalnih zajednica Mostara, Jablanice, Konjica, Fojnice, Kreševa, Kiseljaka, Breze, Visokog, Vareša i Drvara'', navodi se u priopćenju.

U cijeli proces pripreme aplikacije, koji je bio složen i intenzivan, posebno ističu u priopćenju, bili su uključeni te potporu i pomoć su pružili i eksperti EBRD-a iz Hrvatske, stručnjaci iz Slovenije koje je podržala Svjetska banka, kao domaći eksperti Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta Sveučilišta u Banjoj Luci, Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Sarajevu te Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru.

Potpora

Pored navedenih međunarodnih financijskih institucija potporu su pružile i Republika Hrvatska i Republika Slovenija koje su stavile na raspolaganje svoje kapacitete za uspješnu finalizaciju aplikacije.

Proces prikupljanja podataka odvijao se putem imenovanih koordinatora za sve relevantne sektore na razini Federacije BiH, kantona i lokalnoj razini. Ukupno je više od 100 institucija bilo uključeno u proces procjene šteta po PDNA modelu, što je zahtijevalo visok stupanj koordinacije i posvećenosti svih koji su sudjelovali u izradi aplikacije.

''Predajom zahtjeva u zadanom roku Bosna i Hercegovina je potvrdila i svoju opredijeljenost za transparentno i učinkovito upravljanje sredstvima Fonda solidarnosti. Ovaj zahtjev dodatno naglašava blisku suradnju Bosne i Hercegovine s Europskom unijom i predstavlja još jedan korak prema jačanju odnosa i integraciji u europsku obitelj'', priopćeno je iz Vijeća ministara.

Kopirati
Drag cursor here to close