Prijedlog
Ma šta kažete? Naknade političarima samo 1KM?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine u tehničkom mandatu Melika Mahmutbegović uputila je zahtjeve prema Vladi i administrativnim povjerenstvima oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine da sve naknade koje nemaju karakter plaće budu svedene na simboličan iznos od jedne konvertibilne marke (KM).
Navedene inicijative su pokrenute u cilju doprinošenja borbi protiv pandemije koronavirusa (COVID-19), te posebno saniranju ekonomskih posljedica aktualne krize.
Prema prijedlogu Mahmutbegović, naknade koje koriste izabrani dužnosnici i rukovodeći državni službenici poput naknada za odvojeni život, za prijevoz do mjesta prebivališta obitelji, odnosno naknade za smještaj, trebaju biti svedene na minimum od 1 KM, ili, ako je moguće, da iste budu ukinute.
Potpredsjednica Federacije BiH je pripremila i prijedlog prema kojem bi do završetka krize bilo obustavljeno plaćanje naknada članovima svih upravnih i nadzornih odbora na razini Federacije BiH, ili, također, smanjeno na simboličnu razinu od 1 KM.
Također, Mahmutbegović je uputila i prijedlog prema kojem bi bio određen maksimalan iznos plaće, naknade i drugih materijalnih prava u organima vlasti Federacije BiH, organima upravljanja institucija Federacije BiH i javnim poduzećima u većinskom vlasništvu Federacije BiH, kao i njihovim uposlenicima. Taj iznos ne može biti veći od dvije prosječne plaće u Federaciji BiH do završetka krize izazvane pandemijom COVID-19.
Od ovog ograničenja se izuzimaju oni organi, institucije i javna poduzeća kao i njihovi uposlenici koji su direktno uključeni u rješavanje problema izvanrednog stanja ili stanja prirodne nesreće (zdravstvo, policija, inspekcije ...).
''Ovo je prilika da se izvrši pravičnija raspodjela sredstava iz proračuna Federacije Bosne i Hercegovine. Nije pravedno da plaća jednog liječnika bude 1.700, a direktora određenih agencija i do 9.000 KM'', poruka je Mahmutbegović.
Inače, Mahmutbegović je u ulozi predsjednice Administrativne komisije Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH zakazala za ponedjeljak sjednicu na kojoj će se razgovarati o navedenim odlukama.
''Ne može javni sektor ostati imun na sva ova dešavanja i zadržati sva trenutna prava i beneficije dok se realni sektor, od kojeg direktno zavisi, vidno urušava zbog novonastale situacije'', izričita je Mahmutbegović.