Obnova objekata
Mjere energetske učinkovitosti uštedjet će oko 40 milijuna KM u Federaciji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
'Održivi modeli finansiranja energijske učinkovitosti u FBiH' bila je tema okruglog stola u Sarajevu u organizaciji "Bosnia Energy Efficiency Project" i Ministarstva prostornog uređenja FBiH.
Od 2016. godine, u Federaciji BiH se implementira projekt Svjetske banke "Bosnia Energy Efficiency Project" okviru kojeg je do sada obnovljeno 29 javnih objekata, dok je plan za ovu godinu 15 novih objekata. Ukupna investicija u radove iznosi 13 milijuna KM, dok ukupna procjena ušteda za ove objekte iznosi 1,6 milijuna KM godišnje. Tijekom tri godine trajanja projekta, ostvareni su i mnogobrojne povlastice, kroz uštede u energiji, podizanju ugodnosti i kvaliteti boravka, za više od 220.000 korisnika, smanjenju emisije CO2, te otvaranju novih radnih mjesta, što govori više nego dovoljno o važnosti energijske učinkovitosti za bh. društvo, priopćeno je.
Naime, osim uspješne implementacije projekta kroz obnovu javnih objekata, cilj projekta je pokazati prednosti energijske učinkovitosti, ali i podržati razvoj održivih modela financiranja projekata energijske učinkovitosti. S tim u vezi, u Sarajevu je održan okrugli stol na temu "Održivi modeli financiranja energijske učinkovitosti u FBiH", u organizaciji "Bosnia Energy Efficiency Project" i Ministarstva prostornog uređenja FBiH.
Lokalni i internacionalni konsultanti, već duže vrijeme rade na izradi studije o ''Održivim modelima financiranja EE u FBiH". Okrugli stol na kojem su sudjelovali najznačajniji partneri, relevantna županijskih i federalna ministarstva, Fond za zaštitu okoliša FBiH, konsultanti, te predstavnici privatnog sektora, bio je prilika da se predstave saznanja i potencijalni modeli financiranja.
Prijedlog i procjene mogućnosti zasnovanih na međunarodnim iskustvima, s ciljem utvrđivanja primjenjivosti i pogodnosti potencijalnih održivih modela financiranja projekata EE u javnom sektoru u FBiH, predstavio je Dilip Limaye, internacionalni konsultant zadužen za ovu aktivnost u FBiH, dok je Jas Singh, vodeći specijalista za energijsku učinkovitost, predstavio internacionalna iskustva, te je naveo da države u regiji sve češće prepoznaju značaj projekata javne EE, gdje se uštede troškova energije koriste za otplatu ulaganja, priopćeno je.
"Implementacija mjera energijske učinkovitosti štedi novac krajnjih korisnika koji ta sredstva kasnije mogu iskoristiti u druge svrhe. Uz aktivnosti na obnovi javnih objekata u FBiH, veoma je važno da kroz ovaj projekt implementiramo i mehanizam održivog sustava financiranja, iz štednje ostvarene upravo učincima energijske učinkovitosti", izjavio je Mustafa Čopelj, voditelj "Bosnia Energy Efficiency Project" za FBiH, te dodao da su potencijali za uštede u javnom sektoru, odnosno proračunu u FBiH oko 40 milijuna KM na godišnjem nivou, dok je ukupni potencijal za investicije 400 - 500 milijuna KM.
Implementacijska jedinica "Bosnia Energy Efficiency Project-a" će ove modele predstaviti i Upravnom odboru projekta, a zatim i Vladi Federacije, nakon čega će se odabrati jedan održivi model koji će konsultanti razviti do detalja neophodnih za implementaciju.