Radni učinak

Nevidljivih 200 KM: Vlada nema vremena za reforme

U Zakon o porezu na dohodak u dijelu koji govori o prihodima koji ne ulaze u dohodak od nesamostalne djelatnosti i koji ne podliježu oporezivanju dodaje se nova točka…
Gospodarstvo / Novac | 14. 11. 2024. u 13:01 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Nažalost, trenutno nemamo dovoljno vremena za detaljnu pripremu tih reformi'', navodi Vlada Federacije BiH u Prijedlogu Zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak.

Vlada navodi kako su, ''s obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju, potrebne hitne mjere koje će imati brze efekte kako bi se održao pozitivan BDP rast''.

''Postoji svijest o potrebi reforme zakona o porezu na dohodak i zakona o doprinosima kao ključnih instrumenata fiskalne politike, međutim, za provedbu ovih reformi potrebno je vrijeme i detaljne analize utjecaja ovih zakona na ekonomske, socijalne i administrativne ciljeve'', navela je federalna Vlada.

Tako se u Zakon o porezu na dohodak u dijelu koji govori o prihodima koji ne ulaze u dohodak od nesamostalne djelatnosti i koji ne podliježu oporezivanju dodaje se nova točka koja glasi: ''novčane naknade zaposleniku na ime dijela plaće za radni učinak sukladno važećim propisima o radu, do 200 KM mjesečno, za razdoblje od dana primjene ovog Zakona do 1.1.2025. godine''

''Zakonom o dopuni Zakona o porezu na dohodak vrši se dopuna jedne odredbe u važećem zakonu, čime se ispunjava uvjet da zakon nije obiman i složen a istovremeno se osigurava provedbe jedne od  niza mjera rasterećenja poslodavaca u što kraćem roku, odmah od dana njegove primjene 1.1.2025. godine'', stoji u dokumentu.

U dokumentu je navedeno da s obzirom na potrebu za hitnom mjerom u 2025. godini, koja bi omogućila poslodavcima povećanje plaća zaposlenika bez poreznog opterećenja, predloženo je izuzeće dijela prihoda, odnosno plaće, od oporezivanja.

''Ovaj prijedlog ima za cilj motivirati poslodavce da zaposlenicima omoguće veće neto prihode, što može dovesti do veće potrošnje i podrške ekonomskom rastu. Time se smanjuje financijsko opterećenje za zaposlenike koji zarađuju ispod određenih pragova, čime se povećava njihova kupovna moć i poboljšava kvaliteta života. Istovremeno, izuzeće prihoda povezano je s radnim učinkom zaposlenika prema poslodavcu, što stvara pozitivnu sinergiju između njih, rezultirajući obostranim pozitivnim učinkom. Predloženo izuzeće dijela prihoda na ime radnog učinka ima svrhu da dodatno potakne produktivnost i motivaciju na tržištu rada'', navela je Vlada Federacije u prijedlogu.

 

Kopirati
Drag cursor here to close