Izvještaj Svjetske banke
Novalić razočaran: Druge zemlje brže napreduju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosna i Hercegovina je u najnovijem godišnjem izvještaju Svjetske banke 'Doing Business', koji je objavljen danas, zauzela 86. mjesto među ukupno 190 zemalja svijeta.
Ovi rezultati su prema riječima premijera FBiH Fadila Novalića, razočaravajuće s obzirom na Reforsmku agendu koja bi trebalo da poboljša poslovni ambijent u BiH.
"Veoma sam razočaran činjenicom da, iako smo poboljšali poziciju u smislu takozvane 'distance to frontier', ipak smo pali za nekoliko mjesta u rejtingu lakoće poslovanja. To znači da druge zemlje puno brže napreduju na reformskom putu te da su tijekom posljednjih nekoliko godina znatno poboljšale poslovni ambijent", kazao je Novalić za Klix.ba.
Reforme u ovoj oblasti su sastavni dio Reformske agende. Nažalost, u Federaciji je puno politikantstva i blokada i to čak i tamo gdje bi trebalo da postoji opći konsenzus.
"Na terenu nije sve crno. Veliki posao vezan za poboljšavanje poslovnog ambijenta su uradile brojne lokalne zajednice. Pozitivni primjeri stižu iz, Tešnja i Žepča. Prošli četvrtak sam nazočio otvaranju tvornice u Novom Travniku za koju su sve dozvole bile gotove za 13 dana. Međutim, neophodna nam je sveobuhvatna reforma legislative. U ovom trenutku prije svega moramo promijeniti pet zakona da uspostavimo jednošalterski sustav jer smo upravo u području pokretanja biznisa najlošije rangirani. Tu su Zakon o privrednim društvima, Zakon o registraciji poslovnih subjekata, Zakon o Poreznoj upravi, Zakon o FIA-i i Zakon o notarima. Neophodno je usvajanje čitavog paketa zakona. Problem predstavlja Zakon o notarima koji je oboren na Ustavnom sudu Federacije BiH. Radi se o zakonskom
rješenju istom kao u RS-u, a koje tamo odlično funkcionira", poručuje Novalić.
Upravo je taj oboreni zakon kočnica i razlog zbog kojeg do sada nije uveden jednošalterski sustav u čitavoj Federaciji.
"Ja ću inzistirati na održavanju tematske sjednice Federalnog parlamenta, najdalje za 45 dana, na kojoj će jedina točka dnevnog reda biti usvajanje seta zakona koji temeljno reformiraju ovu oblast i računam po tom pitanju na podršku i pozicije i opozicije. Iskreno se nadam da u našoj zemlji ne postoji nijedna stranka spremna da ekonomski rast i nova radna mjesta žrtvuje zarad stjecanja političkih bodova", zaključuje Novalić.
Što se tiče naše regije, najbolje je plasirana Makedonija i to na 11. poziciju, Kosovo je na 40. mjestu, Crna Gora na 42., a Srbija na 43. mjestu, dok je Hrvatska na 51. mjestu. Inače, na samom vrhu su Novi Zeland, Singapur i Danska.
Kako navodi godišnji izvještaj 'Doing Business' Grupacije Svjetske banke, zemlje Europe i središnje Azije nastavljaju s aktivnim programom reformi na unapređenju poslovnog okruženja, otvaranju radnih mjesta i poticanju rasta.
Objavljeni izvještaj 'Doing Business 2018: Reforme za otvaranje radnih mjesta', evidentira 44 reforme u prethodnih godinu dana u regiji, što daje broj od ukupno 673 reforme provedene tijekom proteklih 15 godina.
Dvije ekonomije , Kosova i Uzbekistana, ističu se kao one koje su najviše napredovale, a 13 od 24 ekonomija u regiji je rangirano među prvih 50 po globalnom rangiranju izvještaja 'Doing Business'.
'' Zemlje Europe i centralne Azije nastavljaju demonstrirati vrlo snažnu reformsku agendu '', rekao je Santiago Croci Downes, šef programa u odjelu za 'Doing Business'.
Zemlje Europe i centralne Azije pokazuju najbolji učinak u 'Doing Business' oblastima koje se odnose na zaštitu manjinskih investitora i registraciju imovine. Naprimjer, potrebno je prosječno 20 dana za transfer komercijalne imovine, u usporedbi s globalnim prosjekom od 49 dana.
Regija i dalje pokazuje slabiji učinak u oblasti građevinskih dozvola i priključaka na električnu energiju. U regiji je prosječno potrebno 168 dana za dobivanje građevinske dozvole, u usporedbi sa 158 dana globalno. A poduzetniku u regiji trebaju 144 dana da se priključi na električnu energiju, dok je globalni prosjek 92 dana.