U vrijednosti od 7,4 milijuna KM
Evo koje sve zdravstvene ustanove dobivaju novac od Federacije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Federacije BiH danas je na sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, donijela Odluku o prijenosu nabavljenih stalnih sredstava u okviru ''Hitnog projekta za COVID-19 za Bosnu i Hercegovinu'', krajnjim korisnicima u Federaciji BiH.
Riječ je o stalnim sredstvima u ukupnom iznosu od 7.435.868,30 KM, a kojima se prenosi nabavljena i isporučena oprema za 33 zdravstvene ustanove u FBiH.
''Hitni projekt za COVID-19 za BiH''
Naime, Federalno ministarstvo zdravstva provodi ''Hitni projekt za COVID-19 za BiH'' u dijelu koji se odnosi na Federaciju, a koji se financira kreditnim sredstvima Svjetske banke. Projektnim sredstvima je financirana nabavka stalnih sredstava za potrebe krajnjih korisnika u cilju jačanja pripravnosti zdravstvenog sistema, poboljšanja kvaliteta medicinske njege koja se pruža pacijentima s COVID-19, te minimiziranja rizika za zdravstveno osoblje i pacijente.
S obzirom na to da je Svjetska banka u projektnom dokumentu dala mogućnost ugovaranja s UN agencijama za obavljanje poslova nabavki, uz suglasnost Vlade FBiH i Svjetske banke, potpisan je ugovor s UNDP-om koji je provodio postupak nabavki.
Listom korisnika kojima se prenosi nabavljena i isporučena oprema obuhvaćeno je 10 domova zdravlja, i to Vareš, Bihać, Doboj Istok, Drvar, Ljubuški, Mostar, Orašje, Vitez, Zenica i Ljubuški.
Na listi su i šest kantonalnih bolnica i to Goražde, Zenica, ''Dr. Irfan Ljubijankić'' Bihać, ''Dr. Safet Mujić'' Mostar, te ''Dr. fra Mihovil Sučić'' Livno i Bolnica Orašje.
Također, projektom je obuhvaćeno i 10 općih bolnica u FBiH, a to su Hrvatska bolnica ''Dr fra Mato Nikolic'' Nova Bila, zatim „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ Sarajevo, kao i bolnice Bugojno, Gračanica, Jajce, Konjic, Sanski Most, Tešanj, te JU Bolnica Travnik i JU Bolnica za plućne bolesti i tuberkulozu Travnik.
Knjigovodstveno evidentirati novac
Tri klinička centra na koja se također prenosi nabavljena i isporučena oprema su Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Univerzitetski klinički centar Sarajevo i Univerzitetski klinički centar Tuzla. Na listi su i tri zavoda za javno zdravstvo, i to Federacije BiH, Srednjobosanskog i Posavskog kantona, te Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH.
Na osnovu danas donesene odluke, Federalno ministarstvo zdravstva zaduženo je da s ove 33 ustanove sačini ugovore o prijenosu stalnih sredstava, uz obavezu krajnjih korisnika da dodijeljena sredstva knjigovodstveno evidentiraju, suglasno računovodstvenim propisima iz ove oblasti u FBiH, kao i u skladu s ugovorima o prijenosu, priopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.