Vijeće ministara
Projekcije za 2023. godinu: Ekonomski rast uz smanjenje inflacije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o perspektivama za Bosnu i Hercegovinu od 2023. do 2025. godine, koja je usvojena na današnjoj sjednici, predviđa se ekonomski rast u ovom razdoblju od oko 2,5 % na godišnjoj razini.
Pretpostavlja se da bi ključni oslonac ekonomskog rasta tijekom ovog razdoblja trebala predstavljati domaća tražnja kroz povećanje privatne potrošnje i investicija.
Sporiji rast inflacije
Predviđa se da bi se u 2023. godini u BiH mogao očekivati sporiji rast inflacije u odnosu na prethodnu godinu (6,7 %).
Pročitajte još
Perspektive za razdoblje 2023. - 2025. godine daju preliminarni pregled predviđanja najznačajnijih ekonomskih kretanja u BiH, a pripremljene su na osnovi analiza kretanja ekonomskih trendova Bosne i Hercegovine, uzimajići u obzir međunarodne faktore koji utječu na ekonomski razvitak naše zemlje.
Na sjednici je usvojena i Informacija Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za siječanj - listopad 2022. godine u kojoj se navodi da je nastavljen trend rasta ekonomske aktivnosti u BiH iz prethodne godine.
Prema Informaciji, unatoč izazovima kao što su ukrajinska kriza i pojačani inflatorni pritisci u zemljama EU 27 u razdoblju siječan - rujan 2022. godine zabilježen je relativno snažan ekonomski rast od oko 4 % u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, zahvaljujući prvenstveno rastu finalne potrošnje.
Rast finalne potrošnje
Uz rast finalne potrošnje od 3,1 % u prvom polugodištu prošle godine i rast zaposlenosti za oko 2 % zabilježen je dvocifren rast novčanih priliva iz inozemstva, uz kreditni rast sektora stanovništva za oko 5 %, što je u konačnici omogućilo rast privatne potrošnje u BiH.
Ekonomska kretanja u prvom polugodištu 2022. godine kako u BiH tako i u svijetu obilježili su pojačani inflatorni pritisci. Tako je rast svjetskih cijena u prvom polugodištu prošle godine, prema podacima IMF-a, iznosio skoro 50 %, pri čemu su najznačajnija povećanja ostvarena u okviru kategorija energenti 97 % (sirova nafta 66,5 %, prirodni plin 213 %) i hrane 20,5 %.
Ova globalna cjenovna kretanja rezultirala su naglim povećanjem cijena roba i usluga u BiH u razdoblju siječanj - listopad prošle godine, kada je registriran rast indeksa potrošačkih cijena (CPI) od 13,7 % u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.