Sezona odmora

Što sve možete prenijeti preko granice

Budući da je sezona godišnjih odmora već počela, a uskoro se očekuju veće gužve na graničnim prelazima, trebalo bi se na vrijeme informirati o tome šta se sve može nositi u prtljagu.
Gospodarstvo / Novac | 27. 06. 2018. u 12:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Umjesto mesa i mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih proizvoda koje bh. turisti ne mogu nositi preko hrvatske granice, mnogi možda ne znaju da mogu ponijeti do 20 kg ribljih proizvoda, kao i dva kilograma ostale hrane, kao što su med, žive školjke i puževi, a dozvoljen je čak unos do 125 gr kavijara

Budući da je sezona godišnjih odmora već počela, a uskoro se očekuju veće gužve na graničnim prelazima, trebalo bi se na vrijeme informirati o tome šta se sve može nositi u prtljagu. Nije dozvoljene u torbi imati pršut, sarmu i drugu pripremljenu hranu te jaja.

U osobnom prtljagu mogu se nositi kruh, kolači, keks, čokolada i konditorski proizvodi (uključujući slatkiše), pod uvjetom da ništa od toga nije punjeno proizvodima od mesa, a moguće je ponijeti i šteku cigareta, litru žestokog pića sa udjelom alkohola većim od 22%, pet litara vina ili 16 litara piva.

Kako navode iz UIO BiH, ulaskom Hrvatske u EU 1. srpnja 2013. godine, u putničkom prometu primjenjuje se europska regulativa, prema kojoj je dozvoljen prenos robe iz trećih zemalja za osobne potrebe putnika (nekomercijalna roba) bez naplate carine i PDV-a do vrijednosti 300 eura po putniku, a u zračnom i pomorskom prometu do 430 eura.

Ističu da fitosanitarnom pregledu ne podliježu male količine bilja i biljnih proizvoda kao što su svježe voće i povrće ukupne težine do pet kg, ali krompir se ne može nositi.

Uz posjedovanje medicinske dokumentacije moguće je unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana.

Prilikom ulaska i izlaska sa područja EU, putnici su obavezni da prijave carinskoj službi gotovinu koju nose sa sobom i to u iznosu od 10.000 eura ili više.

Ono što je najvažnije kod prelaska granice su putne isprave koje moraju biti važeće, a kod zemalja EU na dan povratka sa godišnjeg odmora putovnice moraju važiti još najmanje šest mjeseci. Na to posebnu pažnju skreću u turističkim agencijama koje svoje klijente obavezno upoznaju sa svim pravilima.

U banjalučkoj agenciji "Kontiki" kažu da na važenje pasoša od šest mjeseci nakon povratka iz zemalja EU svi budu upozoreni.

"Nismo imali situaciju da klijent ima problem sa putnom ispravom, jer ih uvijek upozorimo na to ako im putovnica ističe za tri-četiri mjeseca i to bude ta prva, nazovimo je, eliminacija, jer naši putnici najčešće idu u Tursku, na vrijeme rezerviraju i imaju vremena da izvade nove dokumente", kažu u ovoj agenciji.

Što se tiče crnogorske granice, koju, za razliku od Hrvatske, putnici iz BiH mogu prelaziti sa važećom osobnom iskaznicom, tamo turisti takođe mogu nositi razumnu količinu robe, 200 cigareta, litar žestokog pića i dva litra vina, a od hrane je moguće nositi proizvode za osobnu upotrebu koji su u originalnoj ambalaži, deklarirani i koji ne zahtijevaju poseban režim čuvanja, osim ako se trenutno koriste, u ukupnoj količini do jedan kg.

Kopirati
Drag cursor here to close