Svađa na vidiku: Kako rapodijeliti 330 milijuna KM

Svađa na vidiku: Kako rapodijeliti 330 milijuna KM

Gospodarstvo / Novac | 08. 04. 2020. u 09:20 Bljesak.info / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je kako još nema suglasnosti o raspodjeli 330 milijuna KM koje bi BiH trebala dobiti od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), te izrazio nadu da će sljedećih dana biti postignut dogovor i poslan zahtjev toj financijskoj organizaciji.

Gubimo dane

Dodik je pojasnio kako je riječ o kriznom paketu MMF-a, a ne o redovnim sredstvima MMF-a da se na njih primjenjuje srazmjera jedna trećina prema dvije trećine što se tiče entiteta, nego shodno krizi koja je evidentno gotovo ista i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH.

"Očekivali smo da ćemo imati raspodjelu 60 prema 40 vezano za FBiH i Srpsku, s time što bi se pola posto i s jedne i s druge strane dalo Brčko distriktu, koji nije uopće uključen u ovaj aranžman", izjavio je Dodik za Federalnu televiziju.

Naglasio je kako o tome nije postignut dogovor i dodao da u samoj FBiH nije postignut dogovor o kantonalnoj raspodjeli sredstava i da je to dovelo do toga da taj aranžman sa MMF-om nije potpisan.

"Gubimo sedam dana i vjerujem da ćemo sljedećih dana uspjeti dogovoriti se i pošaljemo MMF-u, jer nema paketa pomoći gospodarstvu bez tih stranih sredstava od MMF-a i drugih kreditora", istakao je Dodik.

Zamrznuti novac

Rekao je kako su u ponedjeljak, 6. travnja, na sjednici Predsjedništva tražili da se pokuša razgovarati s kreditorima da stave moratorij na povrat sredstava, čime bi u BiH bio oslobođen znatan dio novca.

"Nesumnjivo je da Centralna banka BiH mora poduzeti značajne mjere kako bi pomogla gospodarstvu. Ovo što sada radi nije nikakva pomoć", istaknuo je Dodik.

Naglasio je kako nitko ne dovodi u pitanje Centralnu banku, njezinu ulogu i novac koji je tamo deponiran, već je riječ o tome da kroz dva oblika - obveznu rezervu te financijske institucije i kroz višak sredstava koji poslovne banke kod nje drže, tu ima ima više zamrznutog novca nego što ga ima u opticaju u BiH.

"Ako ima manjak novca u opticaju, onda investicije i gospodarstvo trpe i nemate dovoljno novca da bi mogli pokrenuti neke investicije, pogotovo velike", rekao je Dodik.

Ocijenio je kako bi se mogle napraviti promjene koje ne bi dovele u pitanje poziciju Centralne banke i da se napravi jedan paket da se pomogne bankama i gospodarstvu.

Dodik je istaknuo kako se samo traži ono što je moguće u okviru sadašnjih elemenata Centralne banke i da nitko ne traži tiskanje novca.

Zbog banke propala nabava respiratora?

Navodeći kako nije zadovoljan radom Centralne banke BiH, Dodik je rekao da je i nabavka 130 respiratora u Kini bila vezana za rad te banke.

"Centralna banka nije našla za shodno da produži svoj rad za inozemna plaćanja tako da smo mi gubili dane zbog vremenske razlike nismo uspijevali da platimo i zbog toga smo izgubili značajan dio robe", dodao je Dodik.

Dodik je naglasio da je na razini BiH, entiteta, kantona i općina, javnog sektora, gospodarstva, javnih poduzeća potrebno donijeti konzistentan sustav mjera da bi se uspješno odgovorilo na krizu koja donosi ogromne gubitke.

Dodao je kako se u Srpskoj pokušava napraviti konzistentan sustav mjera, da se osigura podrška gospodarstvu, te pojednostavi prolazak robe.

"Dogovorili smo da proračun BiH prilagodimo situaciji i gubicima koji će nastati zbog pandemije. Zato je proračun vraćen Vijeću ministara", dodao je Dodik, a premijela je Srna.

Kopirati
Drag cursor here to close