UBBiH
Udruženje banaka Bosne i Hercegovine svečano je obilježilo 20 godina uspješnog rada i postojanja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na jubilarnoj proslavi koja je, ovaj put, održana u Banjaluci u Narodnom pozorištu Republike Srpske okupilo se više od 200 zvanica, među kojima su bili predstavnici bankarskog sektora, drugih financijskih institucija, predstavnici vlasti, regulatora i međunarodnih organizacija.
Ovaj značajan jubilej odražava kontinuirani razvoj bankarskog sektora u Bosni i Hercegovini,koji predstavlja okosnicu stabilnosti i rastu ekonomije zemlje.
Udruženje banaka BiH osnovano je 24. lipnja 2004. godine, a u njegovom formiranju sudjelovalo je 29 komercijalnih banaka i Razvojna banka Federacije BiH. Od tada do danas, ukupna aktiva bankarskog sektora porasla je na više od 42 milijarde KM, a broj zaposlenih u bankama iznosi gotovo 10.000, čime Udruženje predstavlja relevantnog i važnog igrača i sugovornika u društvu. Posebno je značajno istaći da su sve banke koje posluju u Bosni i Hercegovine članice Udruženja: 21 komercijalna banka i dvije razvojne banke.
Od svog osnivanja, Udruženje banaka BiH svoju poziciju i aktivnosti usmjerava kroz nekoliko ključnih segmenata: odnosi s bankama i institucijama, edukacije i stručna usavršavanja, odnosi s medijima te suradnja s drugim asocijacijama. U tom kontekstu, Udruženje je usmjereno na jačanje transparentnosti, jačanje kredibiliteta bankarskog sektora i pružanje podrške regulatornim unapređenjima.
"Izuzetno je zadovoljstvo biti dio ovog Udruženja i pratiti njegov razvoj kroz godine i zajednički rad svih nas kako bi došli ovdje gdje smo sada – a to je stabilan bankarski sektor koji predstavlja stub razvoja ekonomije zemlje", izjavio je predsjednik Upravnog odbora Udruženja banaka BiH, Goran Babić.
Zahvaljujući angažmanu svojih članica, bankarski sektor kontinuirano održava snažnu kapitalizaciju, stabilnu likvidnost i nizak nivo nekvalitetnih kredita. Povjerenje građana u banke raste iz godine u godinu, što potvrđuju podaci prema kojima ukupna štednja stanovništva prelazi 17 milijardi KM, dok ukupni depoziti dostižu više od 32 milijarde KM. Ukupni krediti, s druge strane, iznose više od 25 milijardi KM.
U 2023. godini, banke su u društvenu zajednicu uložile značajna sredstva kroz donacije, sponzorstva, stipendiranje i studentske prakse, u ukupnom iznosu od oko 4 milijuna KM, te više od 150 studentskih praksi i gotovo 7.000 volonterskih sati. Također, banke doprinose i kroz uplatu poreza, doprinosa i drugih obaveza, te su samo u 2023. godini uplatile više od 220 milijuna KM ovih dažbina, čime su nastavile svoju ulogu važnog društvenog i ekonomskog aktera.
"Bankarski sektor danas predstavlja najsuvremeniji dio naše ekonomije. Naše banke posluju u skladu s europskim i svjetskim standardima, pružaju najkvalitetnije usluge i ključni su stub ekonomskog razvoja zemlje. Međutim, ne smijemo zaboraviti da živimo u vremenu ubrzanih promjena i da naši izazovi postaju sve složeniji", naglasio je Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka BiH.
Ražanica je istakao kako će se Udruženje i dalje posvećivati podršci svojim članicama u suočavanju s izazovima modernog poslovnog okruženja, uključujući digitalizaciju, upravljanje rizicima, cyber sigurnost, ESG politike, te primjenu umjetne inteligencije.
"Budućnost bankarskog sektora ovisi o onome što danas činimo. Nastavit ćemo pružati podršku našim članicama, omogućavajući im da igraju ključnu ulogu u izgradnji stabilnog poslovnog okruženja i ekonomskom razvoju", zaključio je Ražanica.
Proslava 20. godišnjice Udruženja banaka BiH bila je prilika za okupljanje svih relevantnih aktera iz bankarskog sektora, i predstavnika institucija s kojima banke najviše surađuju, kao i za nastavak usmjerenja prema budućnosti, s ciljem jačanja konkurentnosti i stabilnosti bankarskog sektora u Bosni i Hercegovini.